Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Szef MSWiA w Sejmie o pożarach, zmarła Alice Munro. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Gruzini ostro protestują po przyjęciu tzw. ustawy o zagranicznych agentach wpływu. W kluczowym momencie na ulicach Tibilisi protestowało ponad 200 tys. osób. 14 maja 2024 r. Gruzini ostro protestują po przyjęciu tzw. ustawy o zagranicznych agentach wpływu. W kluczowym momencie na ulicach Tibilisi protestowało ponad 200 tys. osób. 14 maja 2024 r. AA/ABACA / Abaca Press / Forum
Zamieszki w Gruzji po przyjęciu kontrowersyjnej ustawy, posłowie wysłuchają informacji szefa MSWiA o serii pożarów, pakt migracyjny podpisany mimo sprzeciwu Polski, anestezjolodzy piszą do Bodnara ws. ukraińskiego lekarza, zmarła kanadyjska pisarka, noblistka Alice Munro.

1. Zamieszki w Gruzji po przyjęciu kontrowersyjnej ustawy

Trwające od długiego czasu protesty w stolicy Gruzji nasiliły się po podpisaniu tzw. ustawy przeciwko zagranicznym agentom wpływu, w kulminacyjnym momencie gromadząc na ulicach Tiblisi ponad 200 tys. osób. Media informują o kolejnej fali zatrzymań przez gruzińskie służby. Mimo to premier Irakli Kobachidze twierdzi, że wprowadzenia nowego prawa chce większość obywateli.

Projekt rządzącego ugrupowania Gruzińskie Marzenie został przyjęty w trzecim czytaniu we wtorek późnym popołudniem. Za jego przyjęciem głosowało 84 posłów, 30 było przeciw. Zakłada on uznanie setek organizacji medialnych i instytucji pozarządowych za tzw. zagranicznych agentów wpływu, których działalność na terenie Gruzji musi być mocno regulowana, bo może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Każdy podmiot, którego wpływy, w tym granty na działalność obywatelską, pochodzą w co najmniej 20 proc. ze źródła zagranicznego, musi zostać zarejestrowany przez rząd w Tbilisi jako instytucja „służąca realizacji celów obcego państwa”. To zbliża Gruzję do autorytaryzmu, a odsuwa od Unii Europejskiej, w której chce być większość Gruzinów, przekonuje opozycja.

Projekt zawetuje zapewne liberalna prezydent Salome Zurabiszwili, partia Kobachidzego ma jednak większość, by odrzucić jej weto.

2. Szef MSWiA w Sejmie o serii pożarów w Polsce

Sejm, który wznawia dziś obrady, zajmie się rządowym projektem zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy i projektem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Posłowie wysłuchają także informacji szefa MSWiA o działaniach w celu wyjaśnienia przyczyn wybuchów pożarów, jakie miały miejsce w różnych miejscach w kraju w ostatnich dniach.

Chodzi o pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich, kilka pożarów w Warszawie, w tym dramatyczny pożar hali targowej Marywilska 44, pożary m.in. w Grodzisku Mazowieckim i Bytomiu czy wybuch w szkole pożarniczej w Poznaniu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział wczoraj, że trudno nie mieć podejrzeń, że pożary mogą nie mieć charakteru przypadkowego oraz że może być to próba destabilizacji sytuacji w Polsce. Ekspert ds. bezpieczeństwa w rozmowie z Katarzyną Kaczorowską nie rozstrzyga tej kwestii, ale przypomina niedawne ostrzeżenia NATO przed rosyjską dywersją i zamachami. „W takim kontekście wydarzenia ostatnich dni są niepokojące i rzeczywiście nie można wykluczyć działań wywrotowych prowadzonych przez aktywa, które stosują klasyczną technikę rosyjskich służb” – mówi prof. dr hab. Artur Gruszczak, kierownik katedry bezpieczeństwa narodowego INPiSM UJ.

3. Pakt migracyjny podpisany mimo sprzeciwu Polski

Polska nie przyjmie uchodźców w ramach unijnego paktu migracyjnego, przekonuje Donald Tusk, a przyjęte właśnie przez Radę Unii Europejskiej – mimo sprzeciwu Polski i Węgier – przepisy są dla nas korzystne. „Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego, nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków, Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów, natomiast Polska będzie skutecznie egzekwowała wsparcie finansowe ze strony Unii w związku z tym, że stała się państwem goszczącym setki tysięcy migrantów – mówi premier.

4. Anestezjolodzy piszą do Bodnara ws. ukraińskiego lekarza

Wbrew oczekiwaniom środowiska medycznego sąd w Gorzowie Wielkopolskim utrzymał areszt dla Andrija K., 27-letniego rezydenta miejscowego szpitala, któremu gorzowska prokuratura zarzuca zabicie pacjenta. Odmawia też jakichkolwiek informacji o sprawie

9 stycznia u 86-latka, któremu po zatorze tętnicy krezkowej górnej usunięto jelito cienkie, Andrij K. stwierdził zatrzymanie krążenia i zanik tętna na tętnicach obwodowych, brak reakcji źrenic na światło, brak odruchu tchawic. Pacjenta przy życiu podtrzymywała tylko aparatura, którą K. odłączył – ustaliła powołana przez zarząd szpitala komisja, której przewodniczył prof. Maciej Żukowski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Według komisji resuscytacja „nosiłaby znamiona uporczywej terapii”, K. nie popełnił więc błędu w sztuce medycznej.

– Ta sprawa to tragedia zmarłego i jego bliskich, ale także młodego lekarza i całej polskiej medycyny, bo zarzut zabójstwa i areszt są tak dalece nieadekwatne, że mogą wywołać efekt mrożący – komentuje prof. Radosław Owczuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W poniedziałek 13 maja wieczorem w internecie opublikowano list otwarty do prokuratura generalnego. Lekarze ze środowiska polskich anestezjologów piszą, że informacje o aresztowaniu i postawieniu zarzutu zabójstwa lekarzowi z Gorzowa przyjęli z niedowierzaniem, oburzeniem i rozgoryczeniem, domagają się też większej jawności i zwolnienia obwinionego lekarza z aresztu.

Sprawę po raz pierwszy opisała „Polityka” w tekście pt. „Ukraiński lekarz z zarzutem zabójstwa. Co się zdarzyło w gorzowskim szpitalu?”.

5. Zmarła kanadyjska pisarka Alice Munro

W wieku 92 lat zmarła Alice Munro, kanadyjska prozaiczka, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2013 r., uznawana powszechnie za „mistrzynię krótkiej formy literackiej”. Po polsku możemy czytać m.in. jej „Taniec szczęśliwych cieni”, „Kocha, lubi, szanuje...”, „Uciekinierka”, „Widok z Castle Rock” czy „Zbyt wiele szczęścia”.

„Tworzyła subtelną prozę psychologiczną, badającą nastroje, motywacje, niespełnienia – życie wewnętrze bohaterów, przede wszystkim kobiet. Fantastycznie portretowała kobiety, widać to we wszystkich zbiorach, choćby w »Zbyt wiele szczęścia«, »Uciekinierce« czy »Kocha, lubi, szanuje...«. Jej opowiadania bywały brutalne, bo też ten świat – kanadyjska prowincja lat 40. i 50. – była pełna przemocy, biedy, agresji często skierowanej wobec kobiet – pisze o prozie Munro, żegnając ją na naszych łamach, Justyna Sobolewska.

Alice Ann Munro zmarła 13 maja 2024 r., chorowała na demencję.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną