Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Euforia i ulga w sztabie KO. „Dziesięć lat czekaliśmy. Gra w mobilizację wygrana”

Wieczór wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej, 9 czerwca 2024 r. Wieczór wyborczy w sztabie Koalicji Obywatelskiej, 9 czerwca 2024 r. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Mrożące krew w żyłach odliczanie, a potem wybuch, owacje i skandowanie imienia premiera. Na scenie fetowali Donald Tusk, Rafał Trzaskowski oraz szefowa sztabu PO Wioletta Paprocka-Ślusarska.

Dziesięć lat. Dokładnie dziesięć lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Słuchajcie, jestem tak szczęśliwy. Mamy prawo do radości i do wzruszenia. Ja nie będę ukrywał, że jakoś tam w środku przełykam łzy. (...) Jestem bardzo, bardzo wzruszony – mówił w wieczór wyborczy Donald Tusk. – To nie są wybory, które przyciągają największą publiczność ani w Polsce, ani w Europie, a nasi wyborcy zmobilizowali się, poszli. To przecież oni wygrali.

Sala zaczęła głośno dziękować premierowi. – My się nie zatrzymujemy. Dziś, jutro, za rok – Tusk wskazał na Rafała Trzaskowskiego, który przymierzany jest do startu o fotel prezydencki w 2025 r.

Czy w ogóle zdajecie sobie sprawę, że my dzisiaj prawdopodobnie w Polsce osiągnęliśmy, jako europejska demokratyczna partia, najlepszy wynik ze wszystkich takich partii w Europie? – zwrócił się do zgromadzonych Tusk.

KO górą

PiS chciał wygrać po raz dziesiąty z rzędu, ale to Platforma wygrała po dziesięciu latach. – Zarąbiście. Myślałem, że pokonamy PiS punktem. Gra w mobilizację wygrana – mówi jeden z członków rządu. W dobrym nastroju sztab opuszczał premier Tusk, radości nie kryli również politycy udzielający wywiadów. Na sali dało się słyszeć głośny oddech ulgi.

Gdyby PiS wygrał po raz dziesiąty… No, ale się udało. Taki wynik to trampolina do Pałacu Prezydenckiego dla Rafała – mówi „Polityce” jeden z polityków KO. To zwycięstwo po trudnym finiszu. W ostatnich dniach kampanii rząd musiał poradzić sobie ze sprawą zakucia w kajdany żołnierzy oraz śmiercią mundurowego. – Nawet się nie chce o tym rozmawiać, jak PiS robił kampanię na tragedii.

Wieczór wyborczy Koalicji Obywatelskiej odbył się w Muzeum Etnografii w Warszawie przy ul. Kredytowej 1. Na miejsce przybyli politycy związani z KO, m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar, minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, ministra edukacji Barbara Nowacka, były minister finansów Jacek Rostowski, senator Krzysztof Kwiatkowski czy wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. Oraz oczywiście kandydaci: Michał Szczerba, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Hanna Gronkiewicz-Waltz (która mandatu nie zdobędzie).

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną