Kraj

Halina Bortnowska in memoriam

Halina Bortnowska (1931–2024) Halina Bortnowska (1931–2024) Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Zmarła Halina Bortnowska, zaangażowana i niezależna działaczka katolicka, publicystka, autorka książek, przez lata związana z krakowskim środowiskiem miesięcznika „Znak”, a później uczestniczka wielu inicjatyw obywatelskich na rzecz praw człowieka.

Panią Halinę pamiętam jeszcze z czasów stanu wojennego. Odwiedzała internowanych – należałem do nich – przywożąc dary potrzebne do życia i nowiny o sytuacji w kraju, których nie było w cenzurowanych mediach państwowych.

Halina Bortnowska to chrześcijaństwo w obronie praw człowieka

Jej długie życie przenikała troska o kondycję katolicyzmu i Kościoła w Polsce. Troska krytyczna, niepokorna, wyrastająca z ducha otwarcia Kościoła na świat. Przyniósł go II Sobór Watykański w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku: ekumenizm, dialog międzychrześcijański i międzyreligijny, „opcja na rzecz ubogich”. Był to czas wielkiej nadziei wśród katolików. Jego mottem było przeświadczenie, że to człowiek jest drogą Kościoła, a nie odwrotnie. Doświadczenie Soboru było doświadczeniem pokoleniowym i formacyjnym Pani Haliny. Drugim takim doświadczeniem była w Jej życiu „Solidarność”.

Halina Bortnowska włączyła się w działalność tego ruchu od początku jego powstania. Pojawiła się już we wrześniu 1980 r. w Nowej Hucie, znalazła się wśród osób poproszonych przez tamtejszych działaczy robotniczych o stworzenie zaplecza intelektualnego dla tworzącej się niezależnej od ówczesnej władzy organizacji związkowej. Towarzyszyła Związkowi po jego zepchnięciu do podziemia. Doradzała organizatorom protestów, publikowała w prasie tzw. drugiego obiegu, czyli ukazującej się poza cenzurą, redagowanej i wydawanej ze świadomością, że grożą za to represje i wyroki.

Pani Halina kierowała się tym, co dziś nazywamy postawą obywatelską. W jej rozumieniu chrześcijaństwo, katolicyzm, ma stać po stronie słabszych, czyli w obronie praw człowieka w każdej dziedzinie, w której zagraża im dyskryminacja i przemoc ze strony silniejszych. Włączyła się w inicjatywę na rzecz praw człowieka po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki, a jednocześnie działała już w podziemnym Komitecie Helsińskim, obywatelskiej inicjatywie na rzecz monitorowania stanu praworządności w państwie polskim.

Czytaj też: Tomasz Terlikowski dla „Polityki”: Abp Jędraszewski nikogo nie słucha. Jego świat się rozpada, przegrał

W duchu „patriotyzmu konstytucyjnego”

W wolnej Polsce weszła do władz legalnej już Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i była jej przewodniczącą. Po przełomie 1989 r. przystąpiła do ugrupowania Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, które dołączyło do Unii Demokratycznej Tadeusza Mazowieckiego. Wstąpiła do powstającego właśnie stowarzyszenia przeciwko antysemityzmowi i rasizmowi „Otwarta Rzeczpospolita”. Opiekowała się młodymi adeptami dziennikarstwa obywatelskiego ze środowiska czasopisma „Polis” .

Wielokrotnie nasze drogi spotykały się podczas dyskusji o Polsce organizowanych przez różne prodemokratyczne instytucje. Pani Halina zabierała głos niezbyt często, ale zawsze pryncypialnie. W duchu obywatelskiego „patriotyzmu konstytucyjnego”, czyli w opozycji do patriotyzmu nacjonalistycznego. Jej katolicyzm był w opozycji do nacjonalistycznych ciągot w Kościele w Polsce. I do zewnętrznej dewocji. Pisała o sile wewnętrznej modlitwy. Jej książka o sensie choroby – zmagała się z chorobą oczu – śmierci i życia była czytelniczym przebojem w trudnych latach osiemdziesiątych.

Żegnam Panią Halinę w poczuciu, że jej życie przyniosło wiele dobrego wielu ludziom.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną