Kraj

Obchody 80. rocznicy powstania warszawskiego. „100 mln dla muzeum”

Obchodzi 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 2024 r. Obchodzi 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 2024 r. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Premier Donald Tusk zapowiedział dziś przekazanie środków na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrektor placówki przekazał, że prace rozpoczną się w piątek i potrwają trzy i pół roku.

„Mamy gotową koncepcję, czekaliśmy na budżet” – zapewnił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Wcześniej na konferencji prasowej szef rządu poinformował o przekazaniu 100 mln zł na program rozbudowy muzeum. Donald Tusk podkreślił, że muzeum łączy ludzi o różnych poglądach, korzeniach i tradycjach. „Jest bezcenne. Pamięć jest bezcenna, hołd, który się należy w sposób oczywisty, jest także bezcenny w tworzeniu lepszej historii” – stwierdził.

Decyzja o przyznaniu środków zapadła na wniosek Jana Ołdakowskiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w porozumieniu z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Rozbudowa ma rozpocząć przygotowania do obchodów setnej rocznicy powstania. „Dziękuję w imieniu wszystkich pracowników muzeum, ale dziękuję też w imieniu nowego pokolenia – ludzi, którzy przyjdą do tego nowego muzeum, żeby przygotować się na stulecie obchodów powstania warszawskiego” – przekazał Ołdakowski.

Rafał Trzaskowski podkreślił edukacyjną rolę placówki, która ma kultywować pamięć o powstaniu („jest w naszym DNA i jest mitem założycielskim naszej wolności”). Również premier mówił, że chodzi o to, aby „aby młode Polki i Polacy trafiali tutaj i byli tym naprawdę zainteresowani”.

Najstarsza powstanka

Prezydent stolicy przypomniał też o uczestnikach i uczestniczkach historycznych wydarzeń. „Powstańców jest wśród nas coraz mniej, dlatego tak ważna jest pamięć o powstaniu i tych wszystkich wartościach, za które powstańcy oddawali życie. Później przez te ostatnie dziesięciolecia nas po prostu uczyli o tym, co najważniejsze – nie tylko o bohaterstwie, ale również o solidarności, o koleżeństwie, o tym, żeby przełamywać swoje słabe strony”.

Słowa Trzaskowskiego zbiegły się z informacją o odejściu najstarszej żyjącej dotychczas uczestniczki powstania. Barbara Sowa ps. „Basia” miała 106 lat. W 1939 r. kończyła studia w Szkole Głównej Handlowej. Od 1940 działała w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Jako pielęgniarka działała m.in. na terenie warszawskiej Ochoty. Pełniła również funkcję łączniczki i kolporterki. Podczas pracy w szpitalu poznała męża, Bernarda Sowę ps. „Bernard”. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”.

Hołd prezydencki

Uroczystości związane z okrągłą rocznicą powstańczego zrywu rozpoczęły się na początku tygodnia. W czwartek wieniec i hołd ofiarom rzezi Woli złożyli prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier. „To moment symboliczny, kiedy w tym, wydawałoby się, niepozornym miejscu, a tak straszliwie wrytym w bolesną pamięć, prezydent Niemiec, syn tego narodu, który był sprawcą tych zbrodni, składa wieniec, pochyla swoją głowę przed krzyżem upamiętniającym tamtą ofiarę” – mówił prezydent Polski.

I zaapelował, aby postawę niemieckiego polityka, który brał udział również w środowych obchodach, przyjąć z odpowiednim szacunkiem.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną