Kraj

Koniec bezkarności Mateckiego

Dariusz Matecki Dariusz Matecki Jacek Słomion / Reporter
W środę w Sejmie Dariusz Matecki sam zrzekł się immunitetu. Jak stwierdził, nie da się zastraszyć i jest niewinny. W piątek został zatrzymany.

„W czasie wyborów deklarowałem, że jestem za likwidacją immunitetów parlamentarnych oraz sędziowskich, więc jest to moje honorowe zobowiązanie wobec obywateli”, mówił Matecki w Sejmie. Zarzuty nazywa polityczną zemstą rządu Donalda Tuska.

W czwartek Sejm zgodził się na jego areszt. W piątek Matecki został zatrzymany przez ABW, gdy był w drodze do Prokuratury Krajowej.

Przypomnijmy: rozliczając aferę Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura skierowała do Sejmu wniosek o uchylenie Mateckiemu immunitetu, obejmujący zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Na werandzie u Ziobry

Matecki, który zasłynął hejterskimi wyczynami, jest jedną z osób nagranych na tzw. taśmach Mraza. Z Funduszu Sprawiedliwości do dwóch organizacji, którymi kierują jego znajomi, poszło blisko 20 mln zł (do Fidei Defensor – 12,1 mln, do Przyjaciół Zdrowia – 7,7 mln). Teraz prokuratura zarzuca posłowi uczestnictwo w ustawianiu konkursów na dotacje z FS. Jak podaje OKO.press, Matecki wysyłał Mrazowi projekty ofert do poprawienia tak, by wygrały konkurs.

Natomiast ustalanie, jaką drogą i na jakie partyjne potrzeby mają trafić pieniądze przekazane zależnym od Mateckiego organizacjom, miało odbywać się na werandzie domu Zbigniewa Ziobry w miejscowości Jeruzal. Tam omawiano je w gronie urzędników związanych z Funduszem – wśród których byli ówcześni wiceministrowie sprawiedliwości Michał Woś i Marcin Romanowski, obecnie azylant u Orbána. Pieniądze miały iść na stworzenie mediów internetowych działających na rzecz odsuniętej od TVP partii Ziobry: Szczecińskie24, Radomskie.info i Lubelskie.info. Kontrolował je właśnie Matecki.

Mechanizm z gangsterskich filmów

Jak podaje OKO.press, we wniosku do Sejmu o uchylenie Mateckiemu immunitetu prokuratura opisuje mechanizm „prania pieniędzy” (zarzut z art.

Polityka 10.2025 (3505) z dnia 04.03.2025; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama