Kraj

Instrukcja przed drugą turą wyborów. Jak zmienić miejsce głosowania?

Uwaga! Wkrótce upływają dwa ważne terminy dla osób, które chciałyby zagłosować poza miejscem zamieszkania. Uwaga! Wkrótce upływają dwa ważne terminy dla osób, które chciałyby zagłosować poza miejscem zamieszkania. Anna S. Kowalska / Polityka
Uwaga! Wkrótce upływają dwa ważne terminy dla osób, które chciałyby zagłosować poza miejscem zamieszkania. Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca.

Frekwencja 18 maja była rekordowa, jeśli chodzi o pierwsze tury w wyborach prezydenckich: zagłosowało 67,31 proc. uprawnionych osób. Jak będzie 1 czerwca? Pamiętajmy, że i w tym wypadku musimy dopełnić procedur, jeśli nie będzie nas w miejscu zamieszkania.

Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania w drugiej turze wyborów jest możliwe, ale przy zachowaniu określonych terminów.

1. Jednorazowa zmiana miejsca głosowania

W dniu głosowania wszyscy uprawnieni z urzędu są ujmowani w spisie wyborców w miejscu zameldowania. Żeby zagłosować w innym miejscu, do 29 maja należy złożyć odpowiedni wniosek – online lub w urzędzie. Taka zmiana jest bezkosztowa.

We wniosku należy podać nazwisko i imię (lub imiona), obywatelstwo, numer PESEL oraz adres przebywania w dniu wyborów. Gotowy wniosek z własnoręcznym podpisem można złożyć na piśmie w urzędzie gminy, na terenie której zamierzamy głosować, lub przez internet z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przy użyciu usługi elektronicznej na stronie internetowej gov.pl.

Zmiana miejsca głosowania oznacza skreślenie ze spisu wyborców w miejscu, w którym byliśmy ujęci wcześniej.

Co ważne: wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania przed pierwszą turą, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w drugiej. Aby wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, należy uzyskać z dowolnie wybranego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania – na piśmie lub w wersji elektronicznej. Należy to zrobić do 29 maja, czyli na trzy dni przed drugą turą wyborów.

2. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Wciąż można skorzystać z opcji uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania tam, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów. Taki wniosek możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy do 29 maja. Wniosku nie składa się przez internet.

Jeśli o prawo do głosowania wnioskowaliśmy przed pierwszą turą, to otrzymaliśmy od razu dwa zaświadczenia – na pierwszą i drugą turę. Osoby, które ubiegają się o zaświadczenie tylko na drugą turę, mogą to zrobić od momentu podliczenia wszystkich głosów i ogłoszenia wyników pierwszej tury. Czyli już.

Osoby, które uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu, są skreślane ze spisu wyborców w miejscu zameldowania i nie są ujęte w żadnym spisie wyborców. Zostaną wpisane na listę wyborców w dniu głosowania, kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.

3. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami

Osoby, które mają co najmniej 60 lat (w dniu wyborów) albo posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (umiarkowanej lub znacznej), mogą: głosować przez pełnomocnika (wniosek należy złożyć do 23 maja) lub korespondencyjnie (wniosek należy złożyć do 22 maja). Pisma trzeba złożyć przez internet, korzystając z profilu zaufanego, osobiście w siedzibie komisarza wyborczego lub wysłać pocztą.

Wniosku o głosowanie korespondencyjne nie trzeba powtarzać przed drugą turą wyborów, jeśli wnioskowaliśmy o nie już w pierwszej turze.

Osoby na kwarantannie lub w izolacji także mogą głosować korespondencyjnie.

Dla osób niewidomych lub słabo widzących przygotowane są nakładki na karty do głosowania w alfabecie Braille’a (dlatego karty do głosowania mają ucięty prawy górny róg).

W lokalu wyborczym na prośbę osoby z niepełnosprawnością może jej pomagać inna osoba, nawet niepełnoletnia, ale tylko w zakresie technicznym, bez sugerowania sposobu głosowania.

Seniorom i osobom z niepełnosprawnościami przysługuje bezpłatny transport na wybory, który muszą zapewnić władze gminy. Transport przysługuje z miejsca zamieszkania lub miejsca podanego we wniosku o zmianę miejsca głosowania do lokalu wyborczego oraz podróż powrotną.

Terminy zgłaszania potrzeby dowozu na wybory należy sprawdzić bezpośrednio w gminie.

4. Jak zagłosować za granicą

„Ponowne głosowanie (II tura) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzone w dniu 1 czerwca. Głosowanie na kontynentach amerykańskich (Ameryka Południowa i Ameryka Północna) odbędzie się w dniu 31 maja 2025 r.” – ogłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort przypomina, że Polacy, którzy przebywają za granicą podczas drugiej tury wyborów, mogą oddać głos w tych samych obwodach, w których głosowali 18 maja, bez konieczności składania kolejnego wniosku w tej sprawie (chodzi o osoby, które zmieniały obwód).

W usłudze e-wybory można zmienić miejsce głosowania do 27 maja, jeśli zamierzamy głosować w obwodzie utworzonym za granicą.

Adresy obwodów głosowania za granicą są dostępne w usłudze e-wybory, służącej do rejestrowania się w spisie wyborców (lista wyświetla się po wyborze państwa). Informacje ws. obwodowych komisji wyborczych w innych krajach można też znaleźć na stronach placówek zagranicznych.

Druga tura, dwóch kandydatów

Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. W pierwszej turze największe poparcie – odpowiednio 31,4 i 29,5 proc. głosów – otrzymali kandydat KO Rafał Trzaskowski i kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Afera upadłościowa, czyli syndyk złodziejem. Z pomocą sędziego okradał upadające firmy

Powstała patologia: syndycy zawyżają koszty własnego działania, wystawiają horrendalne faktury za niestworzone rzeczy, sędziowie to akceptują, a żaden państwowy urzędnik się tym nie interesuje. To kradzież pieniędzy, które należą się przede wszystkim wierzycielom.

Violetta Krasnowska
12.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną