Kraj

Bitwa wygrana, wojna przegrana

Wojny z wirusami grypy prawdopodobnie nigdy nie wygramy.

Doraźne działania, podjęte zarówno wśród ludzi (sezonowe akcje szczepień) jak zwierząt zmniejszają zagrożenie, ale nie są w stanie ostatecznie zlikwidować groźnego zarazka. Jego główna siła polega na tym, że potrafi się zmieniać i bardzo szybko wędruje, a duża koncentracja drobiu w przemysłowych tuczarniach każde zakażenie zmienia w epidemię. Przepisy Unii Europejskiej z 2005 r. zakazują jednak szczepień drobiu przeciwko ptasiej grypie, bo dostępne szczepionki nie dają wielkich gwarancji - mogą zmniejszać objawy choroby, jednak nie chronią przed zakażeniem. - Taka pozorna skuteczność stwarza jeszcze większe zagrożenie - wyjaśnia doc. Zenon Minta, kierownik Zakładu Chorób Drobiu z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. - Wirus jeszcze szybciej się przenosi i szybciej zmienia. Ta cecha wirusa sprawia, że ludzie ani zwierzęta nie są w stanie uodpornić się przeciwko grypie raz na zawsze. Można byłoby założyć, że wzorem innych chorób zakaźnych ptaki lub ludzie - pozostając w styczności z zarazkiem - oswoją swój układ odporności i nauczą go odpowiednio reagować w chwili zakażenia. - Każdy typ wirusa grypy ma swoje podtypy i nie jesteśmy w stanie uodpornić się w sposób naturalny na wszystkie - mówi doc. Minta. Musimy zatem wybijać całe stada ptaków, gdzie wykryto przypadki infekcji. Przedwczesna rzeź tysięcy sztuk drobiu to - zdaniem weterynarzy - wciąż nalepszy sposób zabicia wirusa i ochrony „stad ludzkich".  

Aż 61 proc. zakażeń wirusem H5N1 - którego dziś boi się cały świat - zakończyło się do tej pory u ludzi śmiercią (choć liczba przypadków nie jest duża: do 9 grudnia stwierdzono na świecie od 2003 r. 337 zachorowań, zmarło 207 osób; głównie w Azji). Bezpiecznie szczepić się wirusami inaktywowanymi, które nie zawierają żywych zarazków - i takie są już obecne na rynku. Ze szczepionkami przeciwgrypowymi jest jednak tak jak z kupowaniem sprzętu elektronicznego: co rok pojawiają się nowe lepsze modele. W Europie zarejestrowano tzw. szczepionki pandemiczne skierowane przeciwko H5N1 i nowe preparaty czekają w kolejce, ale nikt z nich nie korzysta, bo pandemii nie ma. Wirus grypy ginie w temperaturze 70 st. C

i stąd eksperci wnioskują, że w Polsce człowiekowi niełatwo się zarazić ptasią grypą. Na świecie dotychczasowe ofiary zakaziły się H5N1 jedząc surowe mięso lub żyjąc pod jednym dachem z zakażonym drobiem. W Europie drób jemy usmażony lub ugotowany. Świeże jajka są niebezpieczne, ale dla ich amatorów większe jest ryzyko zakażenia salmonellą niż wirusem grypy. Świeże jajka stosowane w przemyśle producenci powinni poddawać rutynowym procedurom sterylizacji i miejmy nadzieję, że tak robią. Obowiązują generalne zasady higieny i przestroga: nie dokarmiać dzikich ptaków i nie pozwalać, by siadały na ramieniu lub jadły z ręki.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną