Kraj

Natura skorpiona

Reklamówka PiS o złym wilku Donaldzie jest tak infantylna, że wygląda na sabotaż.

Jarosław Kaczyński niby chce pozyskać nowy, wykształcony elektorat, ale jego słowa i pomysły zmierzają w dokładnie przeciwnym kierunku. Najnowsza reklamówka PiS o złym wilku Donaldzie i dobrym gajowym prezesie czy filmik „Matrix - reanimacja" o rządzie Tuska są tak infantylne, że wyglądają na sabotaż. To wciąż ten sam trend z „mordą moją", który zawiódł PiS na ławy opozycji.

PiS lubi grać w to, w co przegrywa. Kaczyński na licznych spotkaniach w terenie nadal opowiada, że kraj zmierza ku przepaści, mówi o obcych narodowo mediach, o spiskach i zdradach, a wszystkie błędy PiS to „wymyślone problemy". Naturalnie, opinia prezesa PiS jest „najzupełniej oczywista", jak to nieustannie powtarza. Żadnej refleksji, żadnej próby wyjścia poza zgrane pisowskie mantry, rezygnacji z ludzi i idei ewidentnie szkodliwych. Wydaje się, że Jarosław Kaczyński instynktownie woli przekonywać już przekonanych, jakby sam nie wierzył, że potrafi pozyskać kogoś nowego. Ma „pozyskiwać", ale mówi wyłącznie do betonu. Czy naprawdę ma nadzieję, że ci, którzy poparli Tuska, bo mieli już dość bajek PiS, znowu będą głosować na ten sam zestaw?

Można odnieść wrażenie, że Jarosław Kaczyński wie, czego nie powinien mówić, ale nie może się powstrzymać. Przypomina się znany dowcip, kiedy skorpion prosi żabę, żeby ta pomogła mu przedostać się przez rzekę i obiecuje, że jej nic nie zrobi. Jednak w końcu ukąsza ją, a na jej uwagę, że za chwilę oboje utoną, odpowiada: taka już moja natura.    
Polityka 9.2008 (2643) z dnia 01.03.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 7
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Mury Granady. Co zachwyca w Andaluzji

Gdy w Polsce zimno i plucha, tylko niespełna trzy godziny lotu dzielą nas od Andaluzji, gdzie cieszyć możemy się promieniami słońca i niezwykłymi zabytkami.

Paweł Moskalewicz
10.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną