Kraj

Pożytki z kryzysu

Panująca na Kubie bieda przyczyniła się do... poprawy stanu zdrowia mieszkańców wyspy.

Po 1989 roku komunistyczna Kuba straciła swojego wielkiego mecenasa w postaci Związku Radzieckiego, który rozpadł się a jego spadkobiercy, przede wszystkim Rosja, przestali wspierać komunistyczną dyktaturę. Na wyspie zaczęło brakować paliwa i jedzenia. W latach 1991-1995 jej mieszkańcy średnio zjadali dziennie tylko 1800 kalorii. Musieli też chodzić bądź jeździć na rowerach, gdyż nie starczało paliwa nawet dla pojazdów komunikacji miejskiej. Na skutek tego wskaźnik masy ciała (BMI) obniżył się o średnio 1,5 punktu a odsetek osób otyłych spadł do 7 procent (dla porównania w Kanadzie i USA wynosi on ok. 30 proc.).

Jak piszą uczeni na łamach „Canadian Medical Association Journal" kubański kryzys okazał się mieć... zbawienny wpływ na zdrowie mieszkańców wyspy. Liczba zgonów z powodu cukrzycy spadła 51 proc., chorób wieńcowych o 30 proc. a udarów mózgu o 20 procent.

Gdyby coś podobnego wydarzyło się w bogatych krajach Ameryki i Europy, dobroczynny efekt dla zdrowia społeczeństw byłby jeszcze bardziej spektakularny. Ale to by oznaczało, że statystyczny Amerykanin, Kanadyjczyk czy Niemiec musi zrzucić 4-5 kilo - można przeczytać na łamach najnowszego wydania tygodnika „New Scientist".

 
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną