Kraj

Gudzowaty kontra twardziele

Zaniepokojony losami świata i globalizacją postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Aleksander Gudzowaty, zaniepokojony losami świata i globalizacją, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zaszczepić ideę tolerancji w kilku znaczących miejscach świata. Pierwszy, wykonany z brązu 17-metrowy i ważący 17,5 tony Monument Tolerancji – przedstawiający złocone liście drzewa oliwnego i kulę (ziarno tolerancji), posadowione na siedmiometrowym nasypie, współautorstwa samego Gudzowatego oraz prof. Czesława Dźwigaja – został już zamontowany na jerozolimskim wzgórzu Armon Hanatziv. Oficjalną inaugurację zaplanowano jednak dopiero na połowę września. Nie obyło się bez problemów, gdyż Żydzi tradycyjnie nie stawiają pomników. Merostwo Jerozolimy postawiło jednak na swoim i przekonało oponentów.

Gudzowaty chce inicjatywą jerozolimską zainteresować społeczeństwa wielu krajów, gdzie pragnie postawić repliki pomnika. – Sama idea wydaje się oczywista, ale jak pokazuje praktyka, nie znajduje zrozumienia – przyznaje. Do inicjatywy nie udało się przekonać m.in. burmistrza Pekinu, ale biznesmen się nie poddaje. – Przywrócenie tolerancji jako normy powszechnie akceptowanej może ułatwić złagodzenie obyczajów. Zniknie być może moda na polityków wojowników, twardzieli z łatwym dostępem do różnych przycisków, ułatwiających dostęp do eksplozji i niszczenia – przekonuje.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną