Kraj

Konstytucja a kindersztuba

Obecnie nie ma żadnej politycznej możliwości dokonania zmian w Konstytucji RP, choć pomysły sypią się jak z rękawa.

Pomysły dotyczące zmian konstytucji sypią się jak z rękawa. Wspólną ich cechą jest to, że rodzą się bez ładu i składu jako odpryski kolejnych politycznych konfliktów. Wspólną ich cechą jest również to, że stwarzają zupełnie nieprawdziwe przekonanie, iż ustawą zasadniczą można opisać każdą sytuację, zmienić ludzkie charaktery, może nawet uczyć grzeczności i dobrych manier. Jak opisać sytuację, w której prezydent, który jeszcze rok temu uważał, że spotkanie z ambasadorami jest mu zupełnie niepotrzebne (tak uznała ówczesna minister spraw zagranicznych Anna Fotyga), teraz nagle ambasadorów, którzy zjechali się na roboczą naradę w MSZ, podejmuje w świetle kamer i na dodatek wykłada im swoje credo w kwestiach polityki zagranicznej, bardzo odmienne od tego, które prezentuje rząd? Konstytucyjnie zakazać? Była wszak ukształtowana praktyka, że na takie narady organizowane przez szefa MSZ był zapraszany prezydent, ale nigdy prezydent nie zapraszał oddzielnie i na dodatek z udziałem telewizji, bo to wewnętrzne, rutynowe rządowe działanie.

W polityce zagranicznej, która stała się polem najostrzejszego konfliktu, prerogatywy prezydenta są akurat bardzo dokładnie opisane – wypowiada i ratyfikuje umowy międzynarodowe, powołuje ambasadorów, przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące przedstawicieli innych państw i organizacji międzynarodowych. Politykę zagraniczną prowadzi rząd, a prezydent tylko współdziała z premierem i właściwym ministrem. Nie ma więc mowy o żadnej samodzielności, żadnej własnej polityce. Jeżeli premier Tusk nie jest w stanie swoich uprawnień szefa rządu wyegzekwować, to nie jest wina konstytucji, ale przyjętej linii postępowania i ustępowania. Konstytucji nic do tego. W konstytucji nie zapisze się, kto z jaką delegacją gdzie pojedzie i dlaczego, kto przemówi w jakiej kolejności i co powie.

Obecnie potrzebna i możliwa jest tylko ekspercka debata i ocena obowiązującej konstytucji. Nie ma żadnej politycznej możliwości dokonania zmian. Czas jednak, aby taka rzeczowa dyskusja się zaczęła w pewnym oddaleniu od bieżącej polityki. Na przykład, w gronie ekspertów dawnej Komisji Konstytucyjnej, z udziałem byłych prezesów sądów i trybunałów, a więc tych, którzy przepisy przygotowywali, czy ich działanie w praktyce oceniali.

Byłby to rzeczywisty krok w przód, w miejsce dotychczasowego deptania sobie po odciskach.

  

Polityka 37.2008 (2671) z dnia 13.09.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Suszarki do rąk są za głośne dla dzieci – alarmuje 13-letnia badaczka

Dzieci to doskonali obserwatorzy, dostrzegający często to, co umyka dorosłym. 13-letnia Nora Louise Keegan zrobiła to niedawno na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego, pisząc o hałasie z elektrycznych suszarek do rąk.

Piotr Rzymski
12.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną