Kraj

Gest ministra

Rychło może się okazać, że wszyscy - z premierem włącznie - będą żałować dymisji Zbigniewa Ćwiąkalskiego

Dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego jest gestem politycznym, mogącym wynikać albo z szacunku dla zasady odpowiedzialności politycznej szefa resortu za pracę podwładnych, albo z taktyki wizerunkowej rządu. Zwolennicy symboli w polityce uznają ją więc pewnie za zasadną. Pragmatycy powiedzą, że nie warto poświęcać ministra tylko dlatego, że skazany na dożywocie morderca popełnił w więzieniu samobójstwo. Bo choć chodzi o sprawę głośną i wciąż do końca niewyjaśnioną, to szef resortu sprawiedliwości ma do wykonania wiele ważnych zadań.

Wraz z dymisją pojawia się pytanie o generalną ocenę urzędowania prof. Ćwiąkalskiego. Kiedy obejmował stanowisko stały przed nim dwa zasadnicze wyzwania: doprowadzenie do epokowego rozdzielenia politycznej z natury funkcji ministra od urzędu Prokuratora Generalnego oraz uporządkowanie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości po harcach Zbigniewa Ziobry i jego ekipy. Na pierwszym polu Ćwiąkalski poległ - choć obóz rządzący deklarował, że taka zmiana ustrojowa jest jego priorytetem, z czasem determinacja, a więc i poparcie dla ministra, jakoś osłabły. Na polu drugim szło prof. Ćwiąkalskiemu lepiej. Dość wspomnieć o zlikwidowaniu patologicznych struktur w prokuraturze, rozpoczęciu poważnej wreszcie dyskusji nad statusem sędziów i innych zawodów prawniczych, profesjonalizacji prac kodyfikacyjnych czy poprawie logistyki wymiaru sprawiedliwości.

Naturalnie, minister wchodził często w spory ze środowiskiem i rozmaitymi grupami prawniczych interesów. Spięcia te miały jednak merytoryczny, a nie ambicjonalny charakter. Nie przypominały awantur wywoływanych przez jego poprzednika.

Rychło więc może się okazać, że wszyscy - z premierem włącznie - będą tej dymisji żałować.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną