Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zbigniew Religa nie żyje

Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
W wieku 70 lat walkę z chorobą nowotworową przegrał prof. Zbigniew Religa, kardiochirurg, minister zdrowia w latach 2005-2007.

 
 

Zbigniew Religa (16.12.1938 - 8.03.2009) był kardiochirurgiem, ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, Kawalerem Orderu Orła Białego.

Będąc kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu, jako pierwszy w Polsce przeprowadził w 1986 r. zakończoną sukcesem transplantację serca oraz brał udział w pracach nad powstaniem pierwszego sztucznego serca. W 1998 roku został krajowym specjalistą do spraw kardiochirurgii, a 3 lata później - szefem warszawskiego Instytutu Kardiologii.

Co do kariery politycznej - tę rozpoczynał jeszcze w latach 80., w Patriotycznym Ruchu Odrodzenia Narodowego, ale dopiero w 1993 wszedł na poważnie do polityki, zostając senatorem z okręgu katowickiego. W roku 2005 kandydował w wyborach prezydenckich. Nie należał wtedy do żadnej partii, ale poparcia swego udzieliły mu m.in. Porozumienie Centrum, ZChN i Stronnictwo Demokratyczne. Z ubiegania o fotel prezydencki jednak zrezygnował, apelując do swoich wyborców o głosowanie na Donalda Tuska. Niedługo potem Tusk mianował go przewodniczącym swojego Komitetu Honorowego.

W październiku 2005, ku zaskoczeniu wielu, został ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie - Jarosława Kaczyńskiego.

W 2007 roku wyznał publicznie, że walczy z chorobą nowotworową płuc. Był nałogowym palaczem, i to właśnie papierosy - jak mówił - zniszczyły mu zdrowie. Po kolejnej chemioterapii zadeklarował  poparcie dla ustawy zakazującej palenie w miejscach publicznych.

Śmierć zastała go w szpitalnym łóżku, w niedzielę 8. marca po południu. Z chorobą walczył do końca, co zapowiadał po każdej z czterech operacji, jakie przeszedł. 
 

WSPOMNIENIA 

Przyjaciele i współpracownicy wspominają go przede wszystkim jako ciepłego i dobrego człowieka.

Kardiolog profesor Witold Rużyłło, który znał Religę od ponad 40 lat, podkreślił, że ufał on ludziom i był zawsze bardzo pomocny. To również niekwestionowany twórca polskiej kardiochirurgii. Nauczył wiele osób, jak tworzyć postęp w zakresie nowych metod leczenia. Zdaniem dyrektora Instytutu Kardiologii w Aninie to właśnie profesorowi Relidze zawdzięczamy fakt, że dziś polska kardiochirurgia jest postrzegana jako jedna z najlepszych na świecie. 

Uczeń i wieloletni współpracownik Religi, profesor Andrzej Bochenek przypomniał, że były minister zdrowia jak mało kto stawiał na młodych lekarzy i pozwalał im zawodowo się rozwijać. Takie podejście sprawiło, że dziś wyspecjalizowane grono lekarzy może entuzjastycznie kontynuować jego dzieło - powiedział Andrzej Bochenek. 

Głęboki żal z powodu śmierci prof. Zbigniewa Religi wyraził również premier Donald Tusk, zaznaczając, że jest to ogromna strata. "Po ludziach tego formatu na długo pozostaje puste miejsce" - powiedział. Z kolei następczyni profesora na stanowisku ministra zdrowia, Ewa Kopacz dodała, że to smutny dzień przede wszystkim dla pacjentów i dla młodych lekarzy, którzy mogli się jeszcze wiele nauczyć od Zbigniewa Religi. "Niezwykle pracowity, z wielką mocą i z taktem bronił swoich racji" - stwierdziła. 

Także były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha z dużym smutkiem przyjął wiadomość o śmierci wybitnego lekarza. Podkreślił, że kardiochirurg swoją odpowiedzialnością zarażał wszystkich dookoła i mimo ogromnej wiedzy - był człowiekiem pełnym pokory. Dodał, że jako minister zdrowia był wymagającym, odpowiedzialnym i słownym zwierzchnikiem. "Takich autorytetów nie mamy wiele" - powiedział Piecha.

Marszałek Bronisław Komorowski, który ze Zbigniewem Religą widział się kilka dni przed śmiercią profesora, zaznaczył, że Religa do końca - mimo własnego bólu i cierpienia - żył sprawami publicznymi.  

ZOBACZ MATERIAŁY ARCHIWALNE:

  • Profesor i asystenci - Do każdej operacji, również tej wyborczej, potrzebował asystentów. Sylwetka prof. Zbigniewa Religi  
  • Pusty koszyk - "Finansowanie opieki zdrowotnej musi być w Polsce mieszane, czyli ubezpieczeniowo-budżetowe" - rozmowa z prof. Religą
 

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną