Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nie przesadzić z odchudzaniem

Czy chude jest piękne?

Nasz narodowy ciężar właściwy podoba się większości Polaków.

Kochanego ciała nigdy za wiele - powiada jedno z najczęściej cytowanych przez naród polskich mądrości narodowych. Jak wiadomo (co bywa często powtarzane), łatwo trafia nie tylko do przekonania, ale i zapisuje się w podświadomości. Nic dziwnego więc, że - jak wynika z raportu IPSOS - „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2009", nasi rodacy są raczej zadowoleni z własnych wymiarów. Niemal trzy czwarte obywateli uważa swój ciężar ciała za właściwy. Tymczasem, zgodnie z badaniami dokonanymi wedle pomiarów BMI (Body Mass Index), zaledwie połowa Polaków ma odpowiednią wagę. Nadwagę posiada, zgodnie z własną oceną - 23 proc. z nich (wg pomiarów BMI - 36 proc.).

Dla 1 proc. rodaków otyłość stanowi realny problem, podczas gdy specjaliści oceniają, że otyłych jest osiem razy więcej. Jednak w tej sytuacji, podają dane raportu IPSOS, połowa Polaków optymistycznie deklaruje, że dopiero obawia się przytycia i ma zamiar w przyszłości zabrać się do zbijania wagi. Nie będzie im łatwo, bo najważniejsze produkty spożywcze w krajowej diecie to cukier, białe pieczywo, masło, ziemniaki, które mają wyjątkowo tuczące walory. W ciągu stresującego dnia lubimy podnieść się na duchu drożdżówką, herbatnikiem, czekoladą, owocami. Czyli preferujemy bomby kaloryczne ponad energetyczne niewypały w rodzaju zieleniny czy chudego twarożku.

Posiłki jadamy przede wszystkim w domu, ale stale rośnie popularność żywności typu fast food (hamburgery, pizza, kebab). Jak wynika z raportu IPSOS, wegetarianie swoimi upodobaniami podbili głównie media, więc niechęć do mięsa dzieli ze sobą zaledwie 4 proc. rodaków. Reszta gustuje przede wszystkim w wieprzowinie i kurczakach czy obu gatunkach gryponośnych (świńska i ptasia influenza).

Popularna reklama przekonuje, że indywidualna odporność „bierze z brzucha". Jeśli jej zaufać, trudno się dziwić, że połowa Polaków skarży się na różne dolegliwości zdrowotne, wynikające głównie z faktu, że spędzają czas na podjadaniu przed telewizorem, gdzie oglądają tańczące i odchudzające się gwiazdy. I to im zupełnie wystarczy.

 

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną