Kraj

Szkoda, że tak późno

Prezydent podpisał traktat lizboński

Skoro prezydent Kaczyński zwlekał z podpisaniem "Lizbony", mógł zwłokę wykorzystać do edukacji społeczeństwa na temat traktatu.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał uroczyście akt ratyfikacji traktatu lizbońskiego. Można powiedzieć: dotrzymał słowa. Można powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Moim zdaniem, szkoda, że tak późno. Ani polska, ani europejska polityka na tym nie zyskały, że przez zwlekanie prezydenta znów umacniał się stereotyp Polski jako niewdzięcznego eurosceptycznego hamulcowego integracji.

Swoją dwuznaczną postawą prezydent dodatkowo mącił społeczeństwu w głowach, które od nadmiaru wiedzy na temat traktatu przecież nie pękają. Powtarzanie w kółko - wraz z prezydentem Czech - że podpisze, jak Irlandia przyjmie traktat w referendum, może się komuś wydawać zachowaniem arcy-demokratycznym, ale sądzę przeciwnie: prezydent Polski ma pilnować interesów polskich, a nie irlandzkich. Demokratyczne - wyrażające solidarność z zdecydowaną większością państw Unii - byłoby bezzwłoczne podpisanie „Lizbony".

Co gorsza, prezydent Kaczyński nie wniósł nic nowego do debaty traktatowej (w końcu brał udział w tworzeniu traktatu) i nie wiadomo właściwie, po co było to całe ociąganie się z formalnością podpisu. A mógł ten czas przeznaczyć na wyjaśnianie Polakom, czemu ma służyć traktat i dlaczego Polska na nim skorzysta, a nie straci. Na otarcie łez mieliśmy jednak dziś w Pałacu właśnie taką lekcję edukacji europejskiej i to w wykonaniu liderów Europy, a sam prezydent Kaczyński zdjął maskę eurosceptyka i przemówił ludzkim głosem. Ditto premier Tusk.

Tak więc szczęśliwie sprawa jest już zamknięta. Polska zeszła z linii ognia. Ostatnim obstrukcjonistą jest prezydent Klaus i to teraz na niego zwrócą się reflektory. My powinniśmy się jak najszybciej włączyć w unijne przygotowania do życia pod rządami „Lizbony".

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną