Waris Dirie, autorka "Kwiatu pustyni", w Warszawie
Pisarka (i modelka) w ramach wizyty promuje film "Kwiat pustyni", który powstał na kanwie jej życia.
Waris Dirie
materiały prasowe

Waris Dirie

Jej historia poruszyła serca milionów. Autobiograficzna powieść Waris Dirie jest zapisem niezwykłej metamorfozy afrykańskiej dziewczynki wychowanej na pustyni w nowojorską topmodelkę. Książka sprzedała się na całym świecie w rekordowym nakładzie 11. milionów egzemplarzy, szybko uzyskując status bestsellera.

"Kwiat pustyni" balansuje między współczesną baśnią rozgrywającą się pośród oślepiającego blichtru krajów Zachodu a gorzką opowieścią o tradycjach Somalijczyków. Jest to inspirująca opowieść o dumnej i odważnej kobiecie.

- Kiedy przychodzę w sprawie pracy, a stylista lub fotograf wykrzykuje ze zgrozą: „Mój Boże! Co się stało z twoimi stopami? Skąd masz te wstrętne czarne znaki?”, co mam odpowiedzieć? Czy mam tłumaczyć projektantowi z Paryża, że te blizny to pamiątka po tysiącach kamieni i cierni somalijskiej pustyni, po których przez trzynaście lat chodziłam boso? - wspomina Waris.

Ogromną część swojego życia Waris Dirie poświęciła walce o godność somalijskich kobiet, także z ramienia ONZ. Na początku tego roku razem z francuskim przedsiębiorcą Francois Henri Pinaultem i jego żoną Salmą Hayek założyła w Paryżu Fundację ds. Godności i Praw Kobiet. Prezydent Nicolas Sarkozy odznaczył ją Orderem Legii Honorowej.

Waris Dirie za swoją działalność zdobyła wiele nagród, między innymi:

- Światową Nagrodę Kobiet od Michaiła Gorbaczowa (2004),

- nagrodę magazynu Glamour „Kobieta Roku” (2000),

- „Nagrodę Afryki” od rządu Niemieckiego (1999),

- nagrodę Corine przyznaną przez organizację Parasol za najlepszą książkę niefikcyjną (2002),

- nagroda Prox de Generations przyznaną jej przez Światową Organizację Demograficzną (2007),

- jako pierwsza kobieta otrzymała złoty medal Martina Bubera od Fundacji Martina Bubera (2008).

 

Trud przełożenia na język kina autobiograficznej powieści podjęła z powodzeniem Sherry Hormann.

- Sherry wykazała się nie lada odwagą, decydując się na udział w tak trudnej wyprawie. Myślałam, że w końcu dojdzie między nami do konfliktu, ale intuicja podpowiadała mi, by jej zaufać i pozwolić robić swoje. Nie mogła zrobić tego lepiej - mówi o reżyserce filmu Waris Dirie.

Reżyserka może już odtrąbić sukces kinowego hitu, czego dowodem jest ponadmilionowa widownia w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, jak również Nagroda Publiczności na Festiwalu w San Sebastian.

- Gdy po raz pierwszy oglądałam ukończony film, nie było mi łatwo patrzeć na moje życie przeniesione na wielki ekran. Kiedy wyszłam z kina, byłam głęboko poruszona, ale wiedziałam, że ten film niesie ważny przekaz, który zrozumieją wszyscy ludzie: żeby szanować ludzką godność – mówi Waris.

W roli głównej występuje topmodelka i aktorka Liya Kebede. Towarzyszy jej  Sally Hawkins, znana z roli Poppy z ,,Happy-Go-Lucky” - za którą otrzymała Złotego Globa i Srebrnego Niedźwiedzia oraz Timothy Spall („Harry Potter”, „Sekrety i Kłamstwa”).

Ciemnoskóra piękność ma też na swoim koncie debiut aktorski. Zagrała rolę dziewczyny Bonda u boku Timothy’ego Daltona w filmie „James Bond. W obliczu śmierci”, a BBC nakręciło o niej film dokumentalny pod tytułem „A Nomad in New York”.

Film wejdzie na ekrany polskich kin już 19 lutego.

 

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną