Historia w najnowszych polskich filmach

Całkiem inna historia
Nasi reżyserzy już raczej nie nakręcą filmów dorównujących dziełom szkoły polskiej, pisarze nie napiszą nowego „Przedwiośnia”. I nie jest to tylko kwestia talentu, lecz przede wszystkim zupełnie innego spojrzenia na historię, także tę najnowszą.
Przeglądając książkę 'Wroniec' Jacka Dukaja...
WR/Polityka

Przeglądając książkę "Wroniec" Jacka Dukaja...

W kinach ciągle grany jest „Rewers” Borysa Lankosza, jak słychać, przy kompletach publiczności, przynajmniej w weekendy. W czasie projekcji na widowni parokrotnie rozlegają się chóralne śmiechy, a nawet gromkie brawa, co na polskim filmie nie zdarzyło się od niepamiętnych czasów. Tym, którzy jeszcze nie zobaczyli obrazu wyróżnionego główną nagrodą na ostatnim festiwalu w Gdyni, wyjaśnijmy, że jest to opowieść dziejąca się w czasach stalinowskich.

W ostatni weekend listopada premierę miał „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego i, jak chwali się dystrybutor w e-mailach rozsyłanych po redakcjach, tzw. otwarcie było znakomite. Reżyser, autor kultowego (w sensie ścisłym) „Wesela”, tym razem opowiada mroczną historię z końca lat 70. i początku 80. Jednak widz, który wybrałby się do kina z nadzieją, że zobaczy typowy film o PRL, będzie rozczarowany.

Tymczasem mamy kolejną rocznicę stanu wojennego, którą możemy uczcić lekturą najnowszej książki Jacka Dukaja „Wroniec”. I w tym wypadku daremnie szukalibyśmy „prawdy tamtych czasów”, do których autor odnosi się z pełnym fantazji i dowcipu dystansem. Odwołuje się nie do opracowań historycznych, lecz do własnej pamięci dziecka, którym był w 1981 r. Realia stanu wojennego wplecione zostają w opowieść utrzymaną w konwencji baśni.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną