Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni nie-chopinistka

Indywidualność, ale nie chopinistka
Triumfatorką XVI edycji Konkursu Chopinowskiego została rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa. Wybór ten większość muzykoznawców zdziwił. Dlaczego? Pisze o tym na swoim blogu Dorota Szwarcman.
Julianna Awdiejewa
Stefan Maszewski/Reporter

Julianna Awdiejewa

Mimo że Julianna Awdiejewa jako jedyna równo szła przez wszystkie etapy Konkursu, "z pewnością chopinistką nie jest. Jest indywidualnością, bardzo specyficzną, ale dla mnie jej osobowość jest wręcz antyromantyczna. Jeśli do kogoś z kręgu romantycznego, a taczej postromantycznego, pasuje, to do Rachmaninowa" - pisze Dorota Szwarcman.

Awdiejewa dostała nagrodę za Sonatę, ale podczas konkursu było dużo lepsze - by nie rzec mistrzowskie - jej wykonanie przez Nikolaja Koziajnowa, które bardzo szybko wylądowało na serwisie YouTube. Dostał on zresztą wyróżnienie. "To furtka, żeby móc przyjechać tu jeszcze raz. Ale może za pięć lat już będzie daleeeko stąd…" - kontynuuje Szwarcman.

Wracając do Awdiejewej - idealny byłby dla niej Prokofiew. "Chopin - nie. I nie wiem zresztą, czy w przyszłości będzie grała dużo Chopina, czy stanie się z nią to, co z Mitsuko Uchidą… Jestem ciekawa, jak się jej życie potoczy" - zastanawia się publicystka "Polityki.

Więcej na blogu Doroty Szwarcman

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną