Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Twórcze intencje

Mea pulpa

Na stołecznych salonach aż kipi od plotek na temat rzekomego mezaliansu Mariusza Trelińskiego i Edyty Herbuś. Podobno Edyta nie pasuje do jego towarzystwa, a on sam musi tłumaczyć jej swoje inscenizacyjne intencje. On jej wyjaśnia metaforyczne zawiłości „Traviaty” czy „Turandot”, a ona jemu symbolikę środka stonkobójczego Apacz, który reklamowała.

• To jest wydarzenie, które bije na głowę wszystkie przeszłe i przyszłe śluby Krzysztofa Ibisza. Piotr Adamczyk, wykorzystując swoje koneksje w Watykanie, pragnie, by ślubu udzielił mu sam Benedykt XVI w Bazylice św. Piotra. Transmisję gwarantuje Religia TV. Powtórki w National Geographic. Oni tam lubią takie okazy.

Adam Michnik pojawił się w telewizji TVN, co jest zdarzeniem rzadkim i zwykle zwiastującym jakiś kataklizm. Tym razem legendarny naczelny wszystkich naczelnych wystąpił w rozrywkowym talk-show. Z programu, niestety, zniknęło najważniejsze pytanie współczesności – czy Michnik wystąpi w „Tańcu z gwiazdami”? „Wszystko by zależało od tego, co to miałaby być za gwiazda, z którą miałbym tańczyć” – odpowiedział. Michnik nie rozumie już Polski.

• Tydzień bez Iwony Węgrowskiej to tydzień niepełny. W tym tygodniu wokalistka przyznała się do operacji biustu i ust. Do końca roku, podobnie jak do końca Iwony, może się jeszcze sporo wydarzyć.

• To był przebój tygodnia. Tabloidy relacjonowały każdy szczegół i każdą chwilę dramatu. Edyta Górniak spadła ze schodów we własnym domu w Konstancinie. Spadła z góry na dół. Po drodze zawiadomiła menedżerkę, telewizję, tabloidy, fotografów, byłego i przyszłego męża. Comedy Central już zapowiedziało ekranizację zdarzenia.

• Na pierwsze strony gazet trafiła polemika bramkarza Artura Boruca z selekcjonerem Franciszkiem Smudą. „Wszystko, na co pracowałem przez kilkanaście miesięcy, poszło się jeb...” – zaczął pogodnie Artur. „Smuda powiedział, możesz usiąść przy mnie, powiedz, że chcesz sobie pier...ć whisky i sobie po prostu wypij” – opowiadał dalej. Była kiedyś wódka z czerwoną kartką. Naszej kadrze fundujemy jedno i drugie.

• Telewizyjna osobowość całkiem nowego typu, czyli showman Bronisław Wildstein, i jego program zniknęły z anteny TVP. Brawurowy talk-show, głoszący objawienia prawe i sprawiedliwe, wędrował po ramówce od godzin porannych po nocne. Niestety, bez względu na porę nie było chętnych na Bronka. Podobno gorszą oglądalność miał tylko magazyn „Weranda”. Który nawet jeszcze nie trafił na antenę.

• Do kin trafiła nowa polska komedia romantyczna zatytułowana „Śniadanie do łóżka”. Występują w niej Małgosia Socha, Tomek Karolak i Piotr Adamczyk. Polskie komedie romantyczne zasadniczo są o niczym, o czym widz wie dopiero na koniec filmu, a reżyser już na jego początku.

• Mają Amerykanie swoją sagę kosmiczną „Star Trek”, my mamy swoją. „Stawka większa niż życie” tworzy kosmiczny nieporządek w głowach już kolejnych pokoleń, a tu taki numer. Okazuje się, że wnuk Hansa Klossa, czyli Mikulski junior, też robi za agenta. Kuba Mikulski podbija Chiny jako perkusista zespołu ROAN. J-23 znowu nadaje? Nieee, raczej się nie nadaje...

• Aktor Tomasz Kot zdradził ostatnio prasie swoje wspólne plany inwestycyjne z  Wojciechem Mecwaldowskim. „Zaczęło się od tego, że wymyśliliśmy restaurację Dupa. »Gdzie jesteś? W Dupie. Wpadaj do Dupy«. Albo film dokumentalny o kultowej knajpie »Cała Polska była w Dupie«. Po zakończeniu obrad plenarnych wszyscy zniknęli w Dupie”. Nic trudnego. Magda Gessler załatwia to ostatnio od ręki.

• Oto zmiana będąca najlepszym dowodem, w jakiej kondycji estetycznej jest TVP. Prezenterkę Paulinę Smaszcz-Kurzajewską, znaną z faktu bycia małżonką Macieja Smaszcz-Kurzajewskiego, zastąpiła prezenterka Katarzyna Burzyńska. Znana z faktu bycia nieznaną nikomu.

• Filmy wchodzące na ekrany polskich kin reklamowane są w różny, czasem desperacki, sposób. Ale ten, którego chwycili się dystrybutorzy obrazu „Skrzydlate świnie”, to swoisty rekord. Na plakacie występują bowiem nagie pośladki Pawła Małaszyńskiego. A szkoda, bo prawdziwą gwiazdą filmu jest twarz Piotra Roguckiego. Też gładka i blada.

Polityka 46.2010 (2782) z dnia 13.11.2010; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Twórcze intencje"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Co z tymi czołgami? Niemiecka prasa o kolejnym sporze Warszawy i Berlina

Spór o Leopardy, obiecane ponoć Polsce w ramach „zamiany okrężnej”, zmienił się w kolejny punkt zapalny. Sprawa rozgrywana jest przez rząd PiS jak zwykle w pełnym świetle jupiterów.

Adam Krzemiński
07.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną