Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Full kontrast

Niepoprawne komiksy w MSN

Praca Marka Raczkowskiego Praca Marka Raczkowskiego MSN w Warszawie / materiały prasowe
Kilku artystów – w tym Raczkowski i specjalizujący się w ostrym komentarzu społecznym Rumun Dan Perjovschi – stworzy nowe prace specjalnie na tę wystawę.

Ostra gra czerni i bieli w najprostszych formach i z mocnym, bardzo niepoprawnym politycznie przekazem – to główna idea wystawy zbierającej prace animatorów i rysowników średniego i młodego pokolenia. Od guru nowej fali komiksu Roberta Crumba, po zawieszonego między satyrą, komiksem i zaangażowaną sztuką Marka Raczkowskiego. Od odkurzonych antynazistowskich grafik Otto Dixa (przypominanych w pracy izraelskiej artystki Yael Bartany), po antyklerykalne rysunki Krzysztofa Owedyka i zaangażowane filmy Piotra Dumały czy Philipa Mulloya.

Dobrym punktem wyjścia jest prezentowany przez nas komiks Crumba, który trafia w sam środek rozgorzałej w naszych mediach dyskusji o rasizmie – mówi Łukasz Ronduda, jeden z kuratorów wystawy. Podkreśla, że „Black and White” sygnalizuje zainteresowanie powstającego muzeum nowymi obszarami. – W polu sztuki współczesnej tracimy czasem zdolność komunikowania ostrych politycznych treści, neutralizuje je skomplikowana otoczka, której bohaterowie tej wystawy się wyzbyli. Za to ich prace przekładają na sztukę prosty gest artysty, co dziś cenne i rzadkie.

Cały pomysł to rzeczywiście ważne otwarcie MSN na nowe pola działań i nową publiczność. Mimo lokalowych ograniczeń tymczasowej siedziby na Pańskiej, kilku artystów – w tym Raczkowski i specjalizujący się w ostrym komentarzu społecznym Rumun Dan Perjovschi – stworzy nowe prace specjalnie na tę wystawę.

Black and White. Niepoprawny komiks i animacja, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawa czynna od 15 lipca do 18 września

Polityka 29.2011 (2816) z dnia 12.07.2011; Afisz. Premiery; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Full kontrast"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną