Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Superbohaterowie są zmęczeni

Komiksowa świetność herosów przemija

Ryan Reynolds jako superheros Zielona Latarnia Ryan Reynolds jako superheros Zielona Latarnia Warner Bros / materiały prasowe
Amerykański przemysł filmowy na dobre wchłonął skostniałą branżę komiksową. I robi na tym duże pieniądze.
Kapitan Ameryka przypuszcza atak na ekranyMarvel/materiały prasowe Kapitan Ameryka przypuszcza atak na ekrany

Moda na ekranizacje superbohaterów w najbliższym czasie nie przeminie. Do kin wchodzą właśnie „Captain America: Pierwsze starcie” i „Zielona Latarnia”, od czerwca możemy oglądać kolejny film o X-Menach. Czy to oznacza, że także komiksy z facetami w trykotach przeżywają drugą młodość? Przeciwnie! To dowód ich słabości i sygnał, że komiksowa świetność superbohaterów przemija.

Dziś komiks nie jest już dominującym medium w USA – stracił pozycję na rzecz filmu i gier wideo. Choćby ze względu na specyficzną dystrybucję, bo w Ameryce nie kupimy kolorowych zeszytów w każdym kiosku, tylko w wyspecjalizowanych sklepach komiksowych. Ale ich bohaterowie są tak mocno wpisani w kulturę jankesów, że nie mogli tak po prostu zginąć. Batman, Superman czy Spider-Man nie są tylko postaciami z komiksów, ale przede wszystkim silnymi markami, które przynoszą duży zysk dzięki licencjom, co najszybciej zrozumieli właśnie filmowcy.

Liczby mówią same za siebie: „Iron Man 2” zarobił ponad 600 mln dol., „Spider-Man 3” – 890 mln dol., a „Batman. Mroczny rycerz” – ponad miliard dolarów. Przypieczętowaniem tej kulturowej dominacji filmu był przed dwoma laty zakup komiksowego wydawnictwa Marvel przez Walt Disney Company za 4 mld dol. Tym samym padł ostatni bastion, bo inny komiksowy gigant – DC Comics (to z niego wywodzą się „Batman” i „Superman”) – został kupiony przez Warnera już w 1969 r.

Fani Marvela na wieść o fuzji z Disneyem podnieśli alarm, obawiając się, że przygody facetów w trykotach zostaną ugrzecznione niczym kino familijne. Ale ludzie z Disneya nie kupili wydawnictwa, by majstrować przy komiksach, tylko dla praw do postaci superbohaterów, dzięki którym będą mogli kręcić kolejne przeboje.

Polityka 31.2011 (2818) z dnia 26.07.2011; Kultura; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Superbohaterowie są zmęczeni"
Reklama