Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Z Szekspirem o władzy i starości

Festiwal Szekspirowski i jego gwiazdy

W Gdańsku aktorzy Teatru Nikołaja Kolady pokażą „Hamleta” W Gdańsku aktorzy Teatru Nikołaja Kolady pokażą „Hamleta” Festiwal Szekspirowski / materiały prasowe
Gwiazdą XV Festiwalu Szekspirowskiego (Trójmiasto, 30 lipca–7 sierpnia) będzie Teatr Nikołaja Kolady z rosyjskiego Jekaterynburga.

Ze swoimi dzikimi, plemiennymi inscenizacjami Szekspira od kilku sezonów robi furorę w całej Europie, regularnie występując na najważniejszych scenach Londynu i Paryża. W Gdańsku koladowcy pokażą „Hamleta” i „Króla Leara”. Uznany litewski reżyser Oskaras Koršunovas przywiezie „Mirandę” – wariację na temat „Burzy”, spektakl zapowiadany jako opowieść o absurdalnej, niekończącej się walce o władzę.

O obsesji władzy opowiada także „Shaking Shakespeare” w reżyserii Rumuna Radu-Alexandru Nicy z Niemieckiego Teatru Państwowego w Timisoarze. Z kolei fińska inscenizacja „Króla Leara” skupia się na relacji starzejącego się ojca z córkami. „Macbeth” pojawi się aż w trzech odsłonach. Dwie z nich – szwedzka, w wykonaniu chóru Romeo&Julia Kören działającego przy Teatrze Narodowym w Sztokholmie, i polska, zrealizowana przez międzynarodowy zespół Teatru Pieśń Kozła – będą niezwykle muzyczne. Trzecia to monodram aktora Royal Shakespeare Company Davida Kellera. Program zamyka „Hamlet” w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, wyróżniony w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira.

Szczegóły: www.festiwalszekspirowski.pl

Polityka 31.2011 (2818) z dnia 26.07.2011; Afisz. Premiery; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Szekspirem o władzy i starości"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną