Kultura

Od Malovanego do Zadary

VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

materiały prasowe
Festiwal potrwa od 27 sierpnia do 4 września i będzie, jak co roku, panoramą różnorakich działań kulturalnych.

VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (27 sierpnia – 4 września) będzie, jak co roku, panoramą różnorakich działań kulturalnych: wykładów, warsztatów, koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, nawet – spacerów. Po raz pierwszy festiwal nie ograniczy się do pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i okolic. Zagości też nad Wisłą w ramach projektu La Playa: Warszawa–Tel Awiw, na barce w Porcie Czerniakowskim oraz na Pradze (m.in. w Hydrozagadce). Warto przy tym odnotować, że coraz częściej zapraszani są artyści młodszego pokolenia. Teatr Żydowski próbuje odświeżyć wizerunek, powierzając nową premierę „1666” (na podstawie „Szatana z Goraju” Singera) Michałowi Zadarze.

W dziedzinie muzyki festiwal zainauguruje tradycyjnie słynny kantor Joseph Malovany. Ale dużo będzie też występów z kręgu nowej muzyki żydowskiej: od zespołów Franka Londona (m.in. opera klezmerska na podstawie „Nocy na starym rynku” Icchoka Lejba Pereca) oraz Kroke, po cykl „SzaZa zaprasza” oraz występy zespołów Daktari i Ektoplazma. Nowością będą koncerty muzyki poważnej, usłyszymy m.in. dzieła Mieczysława Weinberga, Erwina Schulhoffa i Viktora Ullmanna.

Szczegóły: www.festiwalsingera.pl

Polityka 35.2011 (2822) z dnia 24.08.2011; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Od Malovanego do Zadary"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną