Kultura

Od Malovanego do Zadary

VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

materiały prasowe
Festiwal potrwa od 27 sierpnia do 4 września i będzie, jak co roku, panoramą różnorakich działań kulturalnych.

VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (27 sierpnia – 4 września) będzie, jak co roku, panoramą różnorakich działań kulturalnych: wykładów, warsztatów, koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, nawet – spacerów. Po raz pierwszy festiwal nie ograniczy się do pl. Grzybowskiego, ul. Próżnej i okolic. Zagości też nad Wisłą w ramach projektu La Playa: Warszawa–Tel Awiw, na barce w Porcie Czerniakowskim oraz na Pradze (m.in. w Hydrozagadce). Warto przy tym odnotować, że coraz częściej zapraszani są artyści młodszego pokolenia. Teatr Żydowski próbuje odświeżyć wizerunek, powierzając nową premierę „1666” (na podstawie „Szatana z Goraju” Singera) Michałowi Zadarze.

W dziedzinie muzyki festiwal zainauguruje tradycyjnie słynny kantor Joseph Malovany. Ale dużo będzie też występów z kręgu nowej muzyki żydowskiej: od zespołów Franka Londona (m.in. opera klezmerska na podstawie „Nocy na starym rynku” Icchoka Lejba Pereca) oraz Kroke, po cykl „SzaZa zaprasza” oraz występy zespołów Daktari i Ektoplazma. Nowością będą koncerty muzyki poważnej, usłyszymy m.in. dzieła Mieczysława Weinberga, Erwina Schulhoffa i Viktora Ullmanna.

Szczegóły: www.festiwalsingera.pl

Polityka 35.2011 (2822) z dnia 24.08.2011; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Od Malovanego do Zadary"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną