"1920 Bitwa Warszawska", czyli triumf w 3D

Kmicic w mundurze ułana
Kino historyczne w III RP częściej pokazywało klęski niż zwycięstwa. Teraz zobaczymy wreszcie triumf, i to od razu w trzech wymiarach – wkrótce na ekrany wchodzi film Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa warszawska”.
To pełnometrażowa produkcja zrealizowana w technologii 3D
Glinka Agency / Forum Film Poland/materiały prasowe

To pełnometrażowa produkcja zrealizowana w technologii 3D

Łukasz Garlicki w roli księdza Ignacego Skorupki
Glinka Agency / Forum Film Poland/materiały prasowe

Łukasz Garlicki w roli księdza Ignacego Skorupki

Kawalerzysta Jan Krynicki (czyli Borys Szyc) niesie świeżo przez siebie poślubioną aktorkę teatru rewiowego Olę Raniewską (w tej roli Natasza Urbańska)
Glinka Agency / Forum Film Poland/materiały prasowe

Kawalerzysta Jan Krynicki (czyli Borys Szyc) niesie świeżo przez siebie poślubioną aktorkę teatru rewiowego Olę Raniewską (w tej roli Natasza Urbańska)

Adam Ferency jako czekista komisarz Bykowski. Los Jana Krynickiego leży w jego rękach
Glinka Agency / Forum Film Poland/materiały prasowe

Adam Ferency jako czekista komisarz Bykowski. Los Jana Krynickiego leży w jego rękach

Już pierwsza scena – po prologu – robi duże wrażenie. Pociąg pancerny pędzi wprost na nas z taką prędkością, że widzowie nieoswojeni z nową technologią mogą się przestraszyć. W środku grupa sowieckich dostojników, Trocki dyktuje telegrafiście depeszę do Lenina, z której jednoznacznie wynika, że atak na Polskę jest częścią większego projektu – mianowicie po naszym trupie sowiecka armia zamierza przejść do zachodniej Europy. W następnym ujęciu mamy już wnętrze Kremla i wodza rewolucji czytającego z satysfakcją telegram. Wśród zebranych rozpoznamy pykającego fajeczkę Stalina. To oni postanowili odebrać nam wolność odzyskaną po 123 latach niewoli.

W jednej z ostatnich scen ponownie zobaczymy kremlowskie pokoje i Lenina ze złością przewracającego czerwone chorągiewki oznaczające na sztabowej mapie Polski pozycje rosyjskiej armii. Jerzy Hoffman, który jest także współautorem scenariusza (obok Jarosława Sokoła), nie wierzy w żaden „cud nad Wisłą”. Jego zdaniem zwycięstwo w jednej z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata odnieśliśmy dzięki geniuszowi marszałka Piłsudskiego oraz bohaterstwu żołnierzy – takich jak główny bohater filmu Jan Krynicki – oraz cnotliwym i odważnym kobietom, takim jak jego młoda żona Ola Raniewska. Trudno przy tym nie zauważyć, że „Bitwa” jest dziełem reżysera, który wcześniej zekranizował całą Trylogię.

Rzecz dzieje się w 1920 r., ale przecież cały czas mamy wrażenie, że pozostajemy w sienkiewiczowskich klimatach. Jan, grany przez Borysa Szyca, trochę przypomina Andrzeja Kmicica, choć poznajemy go w warszawskim lokalu, gdzie przebywa wśród sfer towarzysko-kulturalnych. Amatorsko para się poezją, fascynuje się futurystami, stąd jego żywe zainteresowanie literaturą rosyjską. Znalazłszy się już z armią na Wschodzie, próbuje z pogorzeliska ocalić książkę Lermontowa, na co jego kompani spoglądają ze zdziwieniem, zaś ci najbardziej nieufni zaczynają go podejrzewać o prosowieckie sympatie. To jednak dopiero początek kłopotów ułana poety.

Jan jest rycerski i szarmancki, zwłaszcza gdy idzie o honor kobiety. Jeszcze będąc w cywilu miał zatarg z kapitanem żandarmerii, który zbyt natarczywie prosił do tańca jego wybrankę, artystkę rewiową Olę (ów odrzucony amant to jedna z nielicznych w filmie postaci negatywnych, oczywiście pomijając Rosjan). Potem na froncie rzuci się na oficera, który po chamsku wypowie się o fotografii jego żony, w rezultacie napyta sobie biedy, ponieważ upokorzony wojskowy oskarży go o sprzyjanie wrogowi. Koronnym dowodem będzie rosyjska ulotka, przeznaczona dla polskiej ludności, której Jan używał do zawijania machorki. Zbiera się sąd wojenny.

Wskutek nieprzewidzianych rozstrzygnięć na froncie nasz dzielny ułan trafia w ręce cynicznego czekisty Bykowskiego (bardzo dobry aktorsko Adam Ferency), który chce go przekabacić na swoją stronę. I znowu przypomina się „Potop” i kuszenie Kmicica przez Radziwiłła. Do kraju dociera już wiadomość, że Jan przeszedł na stronę wroga. Ale nie brnijmy w szczegóły – Jan ostatecznie znajdzie się pod Warszawą, by udowodnić, że jest prawdziwym patriotą, a w finale spotka ukochaną żonę, która właściwie mogłaby teraz wyszeptać: „Jasieńku, ran twoich niegodnam całować!”. Chociaż nie, Ola w odróżnieniu od kobiet Sienkiewicza nie tylko bezczynnie czeka. Kiedy armia rosyjska zbliża się do stolicy, porzuca kabaret, zostaje pielęgniarką, a w potrzebie włącza się do walki, obsługując ciężki karabin maszynowy.

Piękna para doskonale wpisuje się w ciąg naszych kochanków nagradzanych w finale za cnotę, męstwo i poświęcenie dla ojczyzny. W galerii figur woskowych ulubionych bohaterów literackich i filmowych mogliby stanąć obok Kmicica i Oleńki, Wołodyjowskiego z Basią, Pana Tadeusza z Zosią czy Winicjusza z Ligią (przecież to też polskie charaktery!).

Nowoczesny w formie, staroświecki w treści

Film Hoffmana już wszedł do historii jako pierwsza polska produkcja 3D, dodajmy od razu: na bardzo przyzwoitym poziomie. Autorem zdjęć jest Sławomir Idziak, jeden z naszych najlepszych operatorów, nominowany do Oscara za amerykański wojenny obraz „Helikopter w ogniu”. I to się widzi, że fachowiec stał za kamerą (choć w tym wypadku należałoby raczej powiedzieć za kamerami). Po obejrzeniu „Bitwy warszawskiej” można by wręcz powiedzieć, że technologia 3D została wymyślona po to, byśmy mogli zobaczyć w trzech wymiarach naszych ułanów. Wyglądają naprawdę malowniczo, jak w piosence. Tym bardziej że na planie zjawiło się tysiąc statystów, w tym tzw. grupy rekonstrukcyjne, z własnymi mundurami z epoki i bronią.

Wróg trójwymiarowy jest jeszcze bardziej wrogi; armia Budionnego ciągnąca na Warszawę naprawdę przeraża. Oglądamy dzicz niszczącą dwory szlacheckie, gwałcącą kobiety, przed atakiem na Warszawę mamioną przez politruków obietnicami łatwych łupów. Kiedy dochodzi do bitwy, jest to zderzenie dwóch cywilizacji, dobra ze złem. Walki są imponujące, a zwarcie na bagnety na ulicach Radzymina wręcz popisowe. Nie brakuje patosu, np. w scenie pod Ossowem, kiedy pada ksiądz Skorupka podrywający naszych do ataku.

Niemniej dominujące wrażenie jest takie, że – mimo nowoczesnej techniki, z sukcesem wykorzystanej – znaleźliśmy się w kinie wyświetlającym stare filmy. Wszystko jest tu proste i jednoznaczne. Postacie głównych bohaterów narysowane grubą kreską, cnotliwi pod koniec filmu będą jeszcze cnotliwsi, czarne charaktery spotka zasłużona kara (jak choćby kapitana żandarmerii, który miał czelność zalecać się do Oli w czasie, gdy jej mąż poszedł na wojnę). Jak zwykle w takich filmach bardziej skomplikowane psychologicznie są postacie wrogów. Wspomniany już czekista grany przez Ferencego to człowiek, który sprzedał duszę diabłu, ale chyba jest w pełni świadom swych wyborów, dlatego zagłusza wyrzuty sumienia wybujałym nihilizmem.

Gorzej z sowiecką wierchuszką, ale narady gabinetowe to jest zawsze duży problem w filmach historycznych. Aktorzy grający Lenina i Stalina robią, co mogą, ale i tak chwilami wyglądają groteskowo. Po naszej stronie jest trochę lepiej, ponieważ Daniel Olbrychski gra Piłsudskiego oszczędnymi środkami, nie próbuje być marszałkiem, nie stosuje nawet wileńskiego akcentu, co mogłoby dać niezamierzony komiczny efekt.

 

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną