Komiksowe wiosenne rozdanie

Wiosenne rozdanie
Zestawienie premier z majowego festiwalu Komiksowa Warszawa zacznijmy od miłego zaskoczenia.
materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

Tegoroczna antologia „Powstanie 44” (Muzeum Powstania Warszawskiego/Egmont) jest ciekawsza niż w latach poprzednich. Wszystko dlatego, że scenariusze powstały na podstawie materiałów z Archiwum Historii Mówionej. Szczególnie prace Marii Rostockiej, Karoliny Walczak, Bereniki Kołomyckiej oraz Alesi Zawodzińskiej ciągną tę publikację w górę.

Ocena: 3/6

*

Autorzy drugiego tomu „Profesora Bella” (Timof Comics), duet Sfar (scenariusz) i Tanquerelle (rysunki) świetnie łączą popkulturowe konwencje (horror, XIX-wieczna powieść grozy) z autorską fabułą, która pod płaszczykiem historii o potworach mówi nam wiele o ludzkiej naturze. Tanquerelle prezentuje mroczną, wysmakowaną kreskę, a Sfar – czarny, a czasem wręcz bardzo niepoprawny politycznie humor.

Ocena: 5/6

*

Krzysztof Owedyk, autor „Prosiacka X” (Kultura Gniewu) – nowej odsłony słynnego fanzinu – za horror uważa wciąż życie w Polsce. Choć jego drapieżne, społeczno-obyczajowe historie ukazują się już w oficjalnym obiegu, nie tracą undergroundowego pazura. Tylko krytyka Kościoła wychodzi mu gorzej niż kiedyś.

Ocena: 4/6

*

Komiksy znalezione na strychu” (Timof Comics) to album o wartości przede wszystkim sentymentalnej, bo zbiera prace Mateusza Skutnika rozproszone wcześniej w różnych zinach i szufladach autora. Rzecz ciekawa ze względu na różnorodną, często bardzo awangardową szatę graficzną, ale większość tych komiksów po latach zwyczajnie się nie broni.

Ocena: 3/6

*

Więcej tekstów o komiksie na blogu „Outline”

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną