Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Kabareton

Mea pulpa

To był kabareton roku. Rzecz działa się w Szymbarku na Kaszubach. Odbywał się tam konkurs wycinania najdłuższej deski z jednego pnia. Uświetnił go Lech Wałęsa z małżonką. W trakcie piłowania prezydent zdobył się na żart: „Takiego rżnięcia jeszcze z żoną nie miałem”. Danuta szybko zripostowała: „Nareszcie ja byłam na górze”. Jak laureat Nobla rozmawia z literatem, to zawsze jest wesoło.

• Jak wiadomo, inspiracja i wena to siostry przechadzające się czasem dziwnymi ścieżkami. Jeden z członków polskiej kadry piłkarskiej na Euro 2012, niejaki Adam Matuszczyk, ochrzcił swego pierworodnego imionami Lennox Lewis. Miejmy nadzieję, że to zapowiedź przyszłych zwycięstw. Kilka lat temu śmiało mógłby syna nazwać Leo Why.

• To dobra wiadomość dla przyszłych adeptów sztuki aktorskiej. Młody aktor Antek Królikowski poprowadzi warsztaty aktorskie w ramach 5 Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu. To dobry pomysł. Coraz więcej osób powinno się nauczyć, jak sobie radzić z policją.

• W programie „Mam talent” był jednym z najjaśniejszych punktów. Młody, ówczas 14-letni wokalista Damian Skoczyk zaskoczył wszystkich dojrzałymi wykonaniami takich utworów jak „I’m still standing” czy „Two Hearts”. Teraz po dwóch latach Damian wreszcie wydaje własną płytę. Fajną i młodzieńczą. Sparafrazuję jednego z jurorów: „Damian, jesteś na rynku muzycznym jak grzyb na ścianie, ciężko cię będzie usunąć”.

• Podczas festiwalu opolskiego swój program kabaretowy zaprezentował papież polskiego kabaretu Stanisław Tym. Było smacznie, inteligentnie, współcześnie, choć w starym stylu. Program uświetniły takie nazwiska jak Janusz Gajos czy Krystyna Janda. Niestety, tę ostatnią za niewinny żart o samolocie internauci postanowili ogolić na łyso. To już ponad dwa lata, a szczątki wraka, jak widać, do dziś sieją spustoszenie.

• Ta wiadomość była szokiem dla wielu fanów programu „Szymon na żywo”. TVN postanowiła podziękować satyrykowi za dotychczasową współpracę, nie przewidując możliwości współpracy na przyszłość. Kiedy jednak pojawiły się plotki, że stacja zapłaci mu 25 tys. zł miesięcznie za to, by nie szedł do konkurencji, szybko je zdementowano. To konkurencja mu zapłaci, żeby do niej nie przechodził.

• Aktorka Magda Cielecka wypowiedziała się na temat swego macierzyństwa. Smutno i refleksyjnie. Okazuje się, że szanse na posiadanie dziecka miała tuż po szkole aktorskiej, ale zjadła ją trema i paniczny lęk, że dziecko pokrzyżuje jej plany zawodowe. „Teraz odbieram to jako szansę, która już nie wróci” – opowiada Magda. „Dziennik” umieszcza tego newsa w dziale „Rozrywka i muzyka”. Rzeczywiście, bawiłem się świetnie i z przytupem.

• Oto news z nowego cyklu – Karolina Korwin-Piotrowska ujawnia. Jakiś czas temu Karolina ujawniła, że „90 proc. polskiego show-biznesu robi sobie lewatywy”. Teraz Karolina ujawnia, że „90 proc. polskiego show-biznesu ma problemy z dragami”. Czekamy, aż pozostałe 10 proc. zareaguje, iż ma problem z tym, że Karolina ich pomija.

• Jestem lustrem prawdy. Mam w ręku miotacz prawdy. Jestem sumieniem”. Czy to fragment ulotki Al-Kaidy? Ostatnia wola Andreasa Breivika? Nie. To bełkotliwe wyznania najsmutniejszego krajowego paparazzi, niejakiego Przemka Stoppy dla „Gazety Wyborczej”. Pan sam pragnący być gwiazdą, od lat leżący między śmieciami, by podglądać tak zwanych celebrytów, powoli mentalnie zlewa się z otoczeniem.

• No i stało się. Po ubiegłorocznej stracie widzów przez program „Mam talent” w liczbie ponad miliona tegoroczna edycja programu „X Factor” straciła ich w liczbie milion czterysta tysięcy. Trwa poszukiwanie i winnych, i przyczyn. Dlaczego ludzie nie chcą już oglądać talent shows? Przecież to programy skrojone na polską miarę. Jednym esemesem można zrujnować komuś życie.

• Rynek napojów energetycznych w Polsce podobno wart jest miliardy złotych. Trudno się dziwić, że producenci sięgają po coraz atrakcyjniejsze nazwiska w celach reklamowych. Napój Tiger reklamował będzie zawodnik MMA Mamed Khalidov. Polak czeczeńskiego pochodzenia, bijący Ruskich, muzułmanin z prawem posiadania czterech żon. Do tego potrzeba nie lada energii.

Polityka 24.2012 (2862) z dnia 13.06.2012; Kultura; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Kabareton"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
18.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną