Seksturystyka - piekło w raju

Rozmowa z Ulrichem Seidlem
Austriacki reżyser filmowy, gość wrocławskich Nowych Horyzontów, opowiada o ponurej stronie seksturystyki i obnażaniu zachowań, które ludzie chcą wyprzeć.
Ulrich Seidl to jeden z najwybitniejszych reżyserów kina światowego. Sławę zyskał dzięki „Upałom”, nagrodzonym Srebrnym Lwem w Wenecji.
Efe/Alberto Morante/Forum

Ulrich Seidl to jeden z najwybitniejszych reżyserów kina światowego. Sławę zyskał dzięki „Upałom”, nagrodzonym Srebrnym Lwem w Wenecji.

Janusz Wróblewski: – Werner Herzog po obejrzeniu jednego z pana dokumentów powiedział, że nigdy nie widział tak doskonale sfilmowanego piekła. Krytycy nazywają pana społecznym pornografem. Zło bywa piękne?
Ulrich Seidl: – Ciekawi mnie rzeczywistość odsłonięta, w stanie czystym, pozbawiona kulturowej otoczki. Pokazując szaleństwo, śmierć, gorycz rozczarowania, pytam o cenę, jaką trzeba zapłacić za pragnienie osiągnięcia szczęścia i bycia kochanym w świecie bez drogowskazów. Eksponując nagość, widzę słabości ludzkiego ciała, ale wolę to niż upiększoną formę. Interesujące są chwile, kiedy udawanie przestaje być konieczne i atrakcyjne. W braku sztuczności, w bezradności, którą skrzętnie ukrywamy, dostrzegam coś w rodzaju piękna.

Człowiek to istota upadła?
Raczej nieszczęśliwa, nieustannie i rozpaczliwie poszukująca jakiejś nadziei, której nie ma. Opowiadam o samotności. Sam też czuję się bardzo samotny, mimo że mam żonę, Veronikę Franz, z którą piszemy razem scenariusze i wychowujemy dzieci.

W najnowszym filmie „Raj: Miłość” – pierwszej części planowanej trylogii – pokazuje pan podstarzałą białą Europejkę spędzającą wakacje w Afryce, gdzie wynajmuje młodych czarnoskórych kochanków. Miłość, którą się kupuje – to antidotum na starość i samotność?
Przed starością nie ma ucieczki.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną