Kultura

Oblicza wojny

Co można zobaczyć w telewizji w październiku

„Misja Afganistan” - Serial osadzony w realiach misji w Afganistanie. „Misja Afganistan” - Serial osadzony w realiach misji w Afganistanie. materiały prasowe
Pierwsza polska produkcja telewizyjna o naszej misji stabilizacyjnej w Afganistanie oraz ulubiony serial klasy średniej po obu stronach Atlantyku – oto, co można zobaczyć w telewizji w październiku.

Misja Afganistan

Canal+, 13 odc., start: 14 października, godz. 22.00

W 2002 r. pierwsi polscy żołnierze wylecieli na misję w Afganistanie. 10 lat później widzowie Canal+ będą mogli zobaczyć pierwszy serial o tej zapomnianej wojnie. Temat trudny, niejednoznaczny. Zawiązanie akcji – konflikt pomiędzy dwoma oficerami i ich oddziałami – to pomysł nienowy, jednak osadzony w egzotycznych dla większości widzów realiach misji w Afganistanie, wypada całkiem nieźle. Scenarzyści się napracowali, zadbali o szczegóły, uchwycili charakterystyczne zachowania żołnierzy i ich sposób mówienia. Dosyć zgrabnie balansują również pomiędzy oficjalną retoryką a optyką zwykłych żołnierzy.

Ten balans jeszcze lepiej wypadł w wydaniu aktorów, którzy generalnie trzymają poziom, a niektórzy, jak Eryk Lubos („Zbój”) czy Tomasz Schuchardt („Żądło”), nawet bardzo wysoko go podnoszą. Podnieść można by również tempo w serialu, który na tle podobnych produkcji zachodnich wypada nieco staroświecko. Ale pierwszą próbę zmierzenia się z Afgańcami śmiało można uznać za udaną.

Juliusz Ćwieluch

Polityka 40.2012 (2877) z dnia 03.10.2012; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Oblicza wojny"
Reklama