Komiksy grudnia

Komiksy miesiąca
Zestaw potężnych premier komiksowych na długie jesienne wieczory.
materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

Rycerze św. Wita” (Kultura Gniewu) to najbardziej znana powieść graficzna Davida Beaucharda (tworzącego jako David B.), który w latach 90. był jednym z najważniejszych animatorów europejskiego alternatywnego ruchu komiksowego. Rzecz opowiada o dorastaniu w latach 60. i 70. we Francji, w cieniu brata chorego na epilepsję, w świecie dziecięcych fantazji, niejednokrotnie mrocznych, a zarazem fascynujących. Wszystko to w niepowtarzalnym, niezwykle wysmakowanym stylu graficznym. Rzeczywisty świat przedstawia w surrealistyczny sposób za pomocą spłaszczonej, iście średniowiecznej perspektywy, motywów i ornamentyki zaczerpniętych ze sztuki etnicznej różnych kultur. Wspaniały album.

Ocena: 6/6

*

„Jakie są najważniejsze dni w Twoim życiu?” – pytają czytelnika Fabio Moon i Gabriel Ba, autorzy albumu „Daytripper” (Mucha Comics). Aby ułatwić nam odpowiedź, przedstawiają losy młodego dziennikarza Brasa, który zajmuje się w redakcji nekrologami, ale ma większe ambicje. Brazylijscy twórcy w każdym rozdziale komiksu rysują alternatywny rozwój jego losów, pokazując, w jak różny sposób może toczyć się ludzkie życie. Daje to melancholijną i uniwersalną historię o przypadku, marzeniach i kruchości życia – trochę w duchu realizmu magicznego, choć w warstwie graficznej rzecz jest bardzo klasyczna i bezpieczna.

Ocena: 4/6

*

W polskim komiksie ten rok bez wątpienia należał do artystek, a nie artystów. Kolejny dowód to antologia polskiego komiksu kobiecego „Polish Female Comics. Double Portrait” (Centrala). Publikacja układa się w dobry materiał eksportowy, zresztą wydana została w całości po angielsku i towarzyszy wystawie komiksowej, która będzie pokazywana w różnych europejskich krajach.

Ocena: 4/6

*

Warsztat rysownika komiksowego pozwala z kolei podejrzeć „Szkicownik” Michała Śledzińskiego (Wydawnictwo ATY), znanego choćby z „Osiedla Swoboda”. Album zawiera liczne rysunki, ilustracje, wprawki, koncepty postaci i wiele nieskończonych projektów, które nie ujrzały światła dziennego. Rysunkom towarzyszą barwne anegdoty, zdradzające kulisy powstania prac, warto poczytać – autor jest urodzonym gawędziarzem.

Ocena: 5/6

*

Więcej recenzji i tekstów o opowieściach obrazkowych na komiksowym blogu POLITYKI.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną