Kultura

Półki pełne próżki

Jak wybrać książkę dla dziecka

Drugie urodziny prosiaczka, Wydawnictwo Czerwony Konik, 2012. Drugie urodziny prosiaczka, Wydawnictwo Czerwony Konik, 2012. materiały prasowe
Książka to świetny prezent dla dziecka. Ale jak znaleźć książkę niegłupią i ładną? Podpowiadamy, jak wybierać z głową.
Mamy oko na litery, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012.materiały prasowe Mamy oko na litery, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012.

Stajemy oszołomieni w dziale z książkami dziecięcymi. Dominuje kolor różowy, połowę regałów zajmują bajki w cukierkowych okładkach, dobrze wyeksponowana jest koszmarna seria ze zwierzątkami „Klub kociaków słodziaków”, no i jeszcze książka Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler”. Bez trudu odnajdziemy też serię „Poczytaj mi mamo”. Nasza Księgarnia wydaje kolejne tomy zebranych książeczek z serii, która ukazywała się w latach 70. i 80. Dorośli chętnie je kupują z sentymentu do własnego dzieciństwa i słusznie, bo i autorzy, i ilustratorzy są zacni. Poza bezpiecznymi wspomnieniami mamy do wyboru mnóstwo pięknych książek polskich autorów. Jest w czym wybierać, tylko trzeba wiedzieć, jak szukać.

Przede wszystkim trzeba uważać:

1. Na kosze z twardymi książeczkami dla najmłodszych w supermarketach. Są tanie, ale grozi nam, że zaczniemy z wściekłości zgrzytać zębami, czytając takie „utwory” towarzyszące obrazkom, jak „Na huśtawkę chodź, mamusiu, by się bawić husiu-husiu”.

2. Na zebrane bajki zatytułowane: „Złota księga bajek”, „365 bajek”, „Najlepsze bajki” itp. To są bryki, tak skrócone, że tracą jakikolwiek sens. Wiele wydawnictw sięga po klasykę, po Brzechwę i Tuwima, i wydaje je z haniebnymi obrazkami.

3. Na okładki. Książki dziecięce poznamy po okładce. Obok siebie może leżeć „Kaczka dziwaczka” w wersji kicz i żałość oraz piękna wersja wydawnictwa Bajka z oryginalnymi wycinankami. Wiadomo, po którą warto sięgnąć.

4. Na nazwiska autorów. Oczywiście, wielu nie będziemy znać, ale są i tacy, którzy mają spory dorobek i możemy się spodziewać, że książka będzie wartościowa.

Polityka 49.2012 (2886) z dnia 05.12.2012; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Półki pełne próżki"
Reklama