Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Kultura

W galerii

HITY 2012: W galerii

Alina Szapocznikow, Femme iluminee, Paryż, 1966-67 r. Alina Szapocznikow, Femme iluminee, Paryż, 1966-67 r. Estate of Alina Szapocznikow/Piotr Stanisławski/ADAGP / materiały prasowe
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rynkiem sztuki 2012.
Realizacja Katarzyny Krakowiak na Biennale Architektury w Wenecji. Realizacja Katarzyny Krakowiak na Biennale Architektury w Wenecji.
Mediation Biennale - trzecia edycja.materiały prasowe/materiały prasowe Mediation Biennale - trzecia edycja.

1. Odkrywanie Aliny Szapocznikow. Monograficzne wystawy w Los Angeles i Ohio, ale przede wszystkim ta trzecia, najważniejsza – w legendarnym nowojorskim MoMA.

2. Krzepnięcie festiwali. Dwa festiwale sztuk wizualnych to już dobra międzynarodowa klasa: Alternativa (Gdańsk – druga odsłona) oraz Mediations Biennale (Poznań – trzecia edycja). A wysoki poziom krajowy to krakowski Grolsch Art Boom (czwarta edycja).

3. Laur za dźwięki. Artystka Katarzyna Krakowiak i kurator Michał Libera otrzymali wyróżnienie na 13 Biennale Architektury w Wenecji. Wbrew nazwie imprezy, ich akustyczna instalacja była niewidzialna, ale za to dobrze słyszalna.

4. Retrospektywa Mistrza. Zasłużony hołd złożony sędziwemu, wielkiemu artyście Wojciechowi Fangorowi przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

5. Gwiazdy w CSW Zamek Ujazdowski. Dwie ważne wystawy dwóch znaczących artystów światowej sztuki współczesnej: przegląd filmów Haruna Farockiego oraz wybór instalacji Mauricio Cattelana.

6. Secesja Czartoryskich. Po latach dyskretnych sporów kompetencyjnych między Muzeum Narodowym w Krakowie a Fundacją im. Czartoryskich, kwestię jednym ruchem rozwiązał minister Bogdan Zdrojewski, podejmując decyzję o stworzeniu odrębnego muzeum imienia sławnej arystokratycznej rodziny i o wycofaniu ich zbiorów spod kurateli MN. To decyzja o trudnych dziś do przewidzenia reperkusjach.

7. Nowa Sztuka Narodowa. Osobliwa wystawa w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W ramach deklarowanej chęci dialogu, na awangardowe salony zawitała sztuka dotychczas przez nie totalnie lekceważona.

8. Spalona Tęcza. Najpierw Julita Wójcik ustawiła na warszawskim placu Zbawiciela ogromną tęczę ze sztucznych kwiatów i wywołała tym gorącą dyskusję. A kiedy warszawiacy tęczę polubili, jakiś wandal ją podpalił. I znów była dyskusja.

9. Europa Jagellonica. Wspólna ekspozycja Muzeum Narodowego i Zamku Królewskiego uświadamiająca Polakom, jak wielką potęgę kulturalną stworzyli Jagiellonowie.

10. Łowca Nagród. Tomasz Gudzowaty otrzymał prestiżową nagrodę World Press Photo. Po raz dziewiąty!

Polityka 51-52.2012 (2888) z dnia 19.12.2012; Wydarzenia kulturalne 2012; s. 115
Oryginalny tytuł tekstu: "W galerii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną