Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wydarzenia muzyczne

HITY 2012: Wydarzenia muzyczne

Penderecki z Greenwoodem na festiwalu Gdynia Heineken Opener 2012. Penderecki z Greenwoodem na festiwalu Gdynia Heineken Opener 2012. Wojciech Stróżyk / Reporter
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rodzimą sceną muzyczną w 2012 roku.
Jubileuszowe 10. Sacrum Profanum.materiały prasowe Jubileuszowe 10. Sacrum Profanum.
Misteria Paschalia.materiały prasowe Misteria Paschalia.

1. Dalsze, bardzo spektakularne sukcesy projektu Penderecki/Greenwood – od szczelnie wypełnionej sali Barbican Center po tłumy słuchające we mgle na festiwalu Open’er.

2. Koncerty z wszystkimi symfoniami Karola Szymanowskiego pod batutą Valerego Gergieva na festiwalu w Edynburgu. Szymanowskiego grano też w tym roku m.in. w Paryżu i Brukseli, a premiery „Króla Rogera” odbyły się na festiwalu w Santa Fe oraz w Bilbao w Hiszpanii.

3. Rok Johna Cage’a. Przede wszystkim w Lublinie, gdzie został ustanowiony oficjalnie i gdzie było najwięcej imprez, ale też np. w Krakowie czy Łodzi. Ciekawe, że tak chwycił akurat w Polsce.

4. Jubileuszowe 10 Sacrum Profanum poświęcone młodym kompozytorom polskim: sylwetki sześciorga twórców i na zakończenie efektowny koncert Polish Icons, na którym didżeje interpretowali muzykę Pendereckiego, Lutosławskiego, Góreckiego i Kilara.

5. Jubileusz Piotra Beczały, wybitnego śpiewaka operowego, obchodzony w Warszawie i podpisanie przez niego kontraktu z Deutsche Grammophon.

6. Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach – po raz pierwszy od ponad 30 lat nagrodę na nim otrzymała Polka Marzena Diakun (II nagroda).

7. Warszawska Jesień „z głosem” – ciekawy program, znakomite utwory.

8. Misteria Paschalia oraz pierwsza edycja nowego gdańskiego festiwalu Actus Humanus – festiwale muzyki dawnej, projektowane przez Filipa Berkowicza, mają swój specyficzny styl.

9. Festiwal Beethovenowski – w tym roku z hasłem „Wojna i pokój”, z pompą jak zawsze, ale można było też znaleźć wiele ciekawych koncertów.

10. Chopin i Jego Europa – szczęśliwe zakończenie perturbacji w NIFC przyszło zbyt późno, by festiwal mógł dorównać początkowym planom. Jednak np. możliwość usłyszenia i zobaczenia Marthy Argerich, grającej tanga argentyńskie oraz Beethovena na instrumencie z epoki – bezcenna.

Polityka 51-52.2012 (2888) z dnia 19.12.2012; Wydarzenia kulturalne 2012; s. 116
Oryginalny tytuł tekstu: "Wydarzenia muzyczne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną