HITY 2012: Wydarzenia muzyczne

Wydarzenia muzyczne
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rodzimą sceną muzyczną w 2012 roku.
Penderecki z Greenwoodem na festiwalu Gdynia Heineken Opener 2012.
Wojciech Stróżyk/Reporter

Penderecki z Greenwoodem na festiwalu Gdynia Heineken Opener 2012.

1. Dalsze, bardzo spektakularne sukcesy projektu Penderecki/Greenwood – od szczelnie wypełnionej sali Barbican Center po tłumy słuchające we mgle na festiwalu Open’er.

2. Koncerty z wszystkimi symfoniami Karola Szymanowskiego pod batutą Valerego Gergieva na festiwalu w Edynburgu. Szymanowskiego grano też w tym roku m.in. w Paryżu i Brukseli, a premiery „Króla Rogera” odbyły się na festiwalu w Santa Fe oraz w Bilbao w Hiszpanii.

3. Rok Johna Cage’a. Przede wszystkim w Lublinie, gdzie został ustanowiony oficjalnie i gdzie było najwięcej imprez, ale też np. w Krakowie czy Łodzi. Ciekawe, że tak chwycił akurat w Polsce.

4. Jubileuszowe 10 Sacrum Profanum poświęcone młodym kompozytorom polskim: sylwetki sześciorga twórców i na zakończenie efektowny koncert Polish Icons, na którym didżeje interpretowali muzykę Pendereckiego, Lutosławskiego, Góreckiego i Kilara.

5. Jubileusz Piotra Beczały, wybitnego śpiewaka operowego, obchodzony w Warszawie i podpisanie przez niego kontraktu z Deutsche Grammophon.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną