HITY 2012: Książki. Wydarzenia literackie

Książki. Wydarzenia literackie
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na książkowe hity 2012.
James Schuyler, „Trzy poematy”.
materiały prasowe

James Schuyler, „Trzy poematy”.

1. James Schuyler, Co na kolację?, przeł. Marcin Szuster, W.A.B.; James Schuyler, Trzy poematy, przeł. Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura, Biuro Literackie. Odkryciem tego roku były przekłady nieznanego dotychczas szerzej w Polsce poety i pisarza, którego nazwano „najpilniej strzeżoną tajemnicą amerykańskiej poezji”. Dostaliśmy jego arcydzieło „Trzy poematy” i świetną powieść „Co na kolację?”. Obie te książki wspaniale się uzupełniają.

2. Roberto Bolańo, 2666, przeł. Katarzyna Okrasko i Jan W. Rajter, Muza. Ta otoczona legendą książka ukazała się rok po śmierci autora w 2004 r. Stworzył powieść totalną, wielką pod każdym względem, obejmującą cały XX w. Powieść o złu, ale przede wszystkim o samej literaturze.

3. James Joyce, Finneganów tren, przeł. Krzysztof Bartnicki, Ha!art. Brawurowy i odważny przekład jednego z najtrudniejszych utworów literackich na świecie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną