Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Siła sztuki

Mea pulpa

Wiadomość poniższa najlepiej świadczy o tym, że nie do końca człowiek pojmuje siłę sztuki. Bóbr szkodnik siał straszne spustoszenie na wyspie Wolin, a dokładnie w Forcie Gerharda. Pracownicy fortu wpadli na chytry sposób i wystraszyli szkodnika muzyką Dody. Teraz grozi im proces za znęcanie się nad zwierzakami.

• To prawdziwy skandal. Jerzy Stuhr, ojciec tego Stuhra od „Pokłosia”, szykuje nam niespodziankę jeszcze gorszą niż jego synalek. Podobno Polak Jerzy Stuhr (przynajmniej takiego nazwiska używa) będzie w swoim najnowszym filmie śmiał się z Solidarności, antysemityzmu, Kościoła oraz stanu wojennego. Znam takich, co nie pójdą na niego do kina, nawet jak nie powstanie.

• Reklama i znowu skandal. W kategoriach reklamy ilościowej to był ewidentnie jej rok. Miss Euro Natalia Siwiec tym razem pojawiła się w reklamie niemieckiego serwisu internetowego dla transwestytów. Jest to serwis randkowy, gdzie pan Erica z Dortmundu szuka kolegi do przebieranki. Czyli klimat trochę jak na Euro 2012. Panowie z uśmiechem wymieniają się koszulkami.

Krzysztof Materna, po sukcesie sztuki „The best of Henryk Sienkiewicz”, przygotował kolejną atrakcję dla miłośników niebanalnej rozrywki. Jest to spektakl „Czas nas uczy pogody”, czyli – jak mówi sam autor – „rzecz o młodości w starości”. Grupa seniorów amatorów po 65 roku życia wykonuje w stołecznym Och-Teatrze w najlepszy z możliwych sposobów garść polskich przebojów muzyki rozrywkowej. Potem będzie jak w Play Station. Kto przeżyje, gra dalej.

• To może być przebój, jakiego potrzebuje ojczyzna. Grupa młodych filmowców ze szkoły Andrzeja Wajdy rozpoczęła pracę nad obrazem „Noc pod krzyżem”. Będzie to opowieść o ludziach ciągnących pod historyczny krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Jeden z realizatorów robił wcześniej film o lądowaniu UFO pod Gnieznem. Jest zaprawiony w historiach rodem nie z tej ziemi.

• Na przełomie roku pojawiła się książka Małgorzaty Puczyłowskiej zatytułowana „Być dzieckiem legendy” i dotycząca syna Romana Wilhelmiego. Mało kto wie, że ten niezwykły aktor zostawił po sobie nie tylko legendarne role, ale i potomka. Ma na imię Rafał, skończył 42 lata i mieszka w Wiedniu. Wilhelmi to idealny skrót myślowy na temat Polaka. Trochę Anioł i trochę Dyzma.

• Po podebraniu przez TVP telewizji TVN Klaudii Carlos, Beaty Tadli i Tomka Sekielskiego nadszedł wreszcie moment rewanżu. TVN zatrudnił u siebie jedną z ładniejszych twarzy TVP, czyli Agnieszkę Szulim. Czyli na początek roku mamy wynik trzy do jednego. No, przy obecnej wyporności Tomka Sekielskiego nawet cztery do jednego.

• Od nowego roku jest nowy naczelny gazety dla prawdziwych koneserów, czyli dziennika „Rzeczpospolita”. Został nim Bogusław Chrabota, gitarzysta, dziennikarz, przyzwoity człowiek z Polsatu. W stacji Bogusław odpowiadał między innymi za takie programy, jak „Na każdy temat” i „Świat według Kiepskich”. To na pewno ułatwi mu komunikację z zespołem.

• To jest dopiero spotkanie na szczycie. W najnowszej kreskówce Disneya głosów kreskówkowym postaciom użyczają Marcin Gortat, Marcin Prokop i, co najciekawsze, posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Joanna Senyszyn. Film nosi tytuł „Fineasz i i Ferb”. Nie możemy się doczekać. Podobno głos opozycji nigdy nie był tak zabawny.

• Na antenę telewizji publicznej wraca program „The voice of Poland”. Ma być to ten sam program co dwa lata temu, ale nie taki sam. Zmieniono przede wszystkim jury. W miejsce Nergala pojawić się mają Kasia Nosowska, Patrycja Markowska i Grzegorz Skawiński. Typowa sytuacja. Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.

• Ciekawym wyznaniem uraczyła nas ostatnio nowa prowadząca program X Factor, aktorka, dziennikarka i piosenkarka Patrycja Kazadi. Wyznała ona, co następuje: „Pupa jest moim atutem”. Następnie wyznała, że atut jest za mały i teraz będzie go powiększać. To intrygujący i nowy news w polskich mediach. Bo zwykle piszą o dupie Maryni.

Polityka 02.2013 (2890) z dnia 08.01.2013; Kultura; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Siła sztuki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną