„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kultura

Hej przygodo!

Przegląd komiksów podróżniczych

materiały prasowe
Na początek roku proponujemy komiksy, w których podróże i wędrówki odgrywają niebagatelną rolę.
materiały prasowe
materiały prasowe

„Dzicy” Lucie Lomovej (Centrala) to oparta na faktach opowieść o młodym praskim podróżniku. Na początku XX w. Alberto Vojtěch Frič przyjeżdża do Pragi wraz z Czerwiuszem – Indianinem pochodzącym z południowoamerykańskiego plemienia Czamakoko. Jak nietrudno się domyślić, europejskie przygody Indianina są w tym komiksie o wiele ciekawsze niż przygody Czecha w Ameryce Południowej. Lomova świetnie pokazała zderzenie różnych kultur, ale także samą Pragę z początków XX w., gdzie źródłem wiedzy o świecie były jeszcze odczyty naukowców i podróżników. Komiks odrobinę kuleje plastycznie. Czeszka posługuje się realistyczną, neutralną kreską, której czasem brak lekkości i swobody.

Ocena: 4/6

*

Z kolei w podróż metafizyczną zabierają nas bohaterowie albumu „Niedźwiedź, kot i królik” (Kultura Gniewu). Maria (rysunki) i Michał (scenariusz) Rostoccy stworzyli mroczną i nastrojową baśń zwierzęcą dla dorosłych. Historia o trójce przyjaciół jest prosta i mocna zarazem, wykorzystująca stary, ale nadal działający motyw drogi. Ale ważniejszy od samej opowieści jest tu sposób jej przedstawienia. Malarski, niezwykle zmysłowy oraz mroczny styl Marii Rostockiej pozwala zatopić się w opowieść od pierwszego kadru i trzyma nas w garści do ostatniej planszy.

Ocena: 5/6

*

Skoro jesteśmy przy alegorii zwierzęcej dla dorosłych, nie sposób zapomnieć o tworzonej przez Stana Sakai serii Usagi Yojimbo. W najnowszym tomie „Polowanie na lisa” (Egmont) znajduje się kilka krótkich nowel, które świetnie oddają ducha dawnej Japonii. Mamy tu obrazkowe opowiadanie o szulerach, kitusne – czyli duchach występujących pod postacią lisów o dziewięciu ogonach, oraz rzecz o samurajskim honorze. Dla fanów Kurosawy lektura obowiązkowa.

Ocena: 5/6

*

Polityka 02.2013 (2890) z dnia 08.01.2013; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Hej przygodo!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

„Jestem na skraju i mam ochotę palnąć sobie w łeb”. Jak być rodzicem i się nie wypalić

O skali problemu niech świadczy fakt, że w Niemczech zyskują popularność kliniki, gdzie w ramach wypoczynku, zwanego Kur, rodzice mogą zadbać o swoje potrzeby zdrowotne.

Joanna Tracewicz
08.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną