Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

„Paszporty POLITYKI” w Dwójce

„Znaki szczególne” Paszportów POLITYKI

TP / Polityka.pl
We wtorek 15 stycznia 2013 roku w Teatrze Wielkim po raz dwudziesty zostaną wręczone „Paszporty POLITYKI”. Uroczystą galę poprowadzą Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Na scenie wystąpi Skalpel oraz Pianohooligan. Emisja: 15 stycznia, godz. 23:10, TVP2.
Reżyser Borys Lankosz, autor filmu „Znaki szczególne”Tadeusz Późniak/Polityka Reżyser Borys Lankosz, autor filmu „Znaki szczególne”

„Paszporty POLITYKI" to nagroda ustanowiona w 1993 r. przez tygodnik „Polityka". Przyznawana jest młodym, niejednokrotnie debiutującym, twórcom nominowanym w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, muzyka rozrywkowa, sztuki wizualne. Od 2002 roku przyznawana jest również nagroda specjalna – Kreator Kultury.

W tym roku do „Paszportów POLITYKI" nominowani zostali:

w kategorii literatura: Kaja Malanowska, Szczepan TwardochZośka Papużanka

w kategorii muzyka popularna: Marcin Masecki, Très.b, Małe Instrumenty

w kategorii muzyka poważna: Agnieszka Budzińska-Bennett, Wojciech Blecharz, TWOgether Duo

w kategorii film: Leszek Dawid, Marcin Dorociński, Marcin Krzyształowicz,

w kategorii sztuki wizualne: Radek Szlaga, Katarzyna Krakowiak, Julita Wójcik

w kategorii teatr: Michał Borczuch, Mirek Kaczmarek, Iwan Wyrypajew

Uroczystą galę poprowadzą Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Na scenie wystąpi Skalpel oraz Pianohooligan. Emisja: 15 stycznia, godz. 23:10, TVP2.

*

6 stycznia TVP2 pokazała dokumentalny obraz autorstwa twórcy głośnego „Rewersu”, Borysa Lankosza, zatytułowany „Znaki szczególne”. Przy okazji 20-lecia „Paszportów POLITYKI” Borys i Magda Lankosz zaprosili sześciu krytyków sztuki i zaproponowali im role przewodników po dwóch ostatnich dekadach życia artystycznego kraju. Ich mini-wykłady i unikatowe materiały archiwalne stworzyły fascynujący krajobraz polskiej współczesnej kultury.

Co się zdarzyło w polskiej kulturze przez ostatnie 20 lat? Czy nasi artyści odnaleźli się w nowej, rynkowej rzeczywistości? Czy kino nadal cierpi na kompleks Szkoły Polskiej, a muzyka popularna na ślepe naśladownictwo anglojęzycznych wzorców? Jak sukcesy naszych artystów wizualnych na świecie mają się do ich karier w ojczyźnie? Kto dziś jest buntownikiem, a kto klasykiem polskiego teatru?

„Znaki szczególne”, reż. Borys Lankosz

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną