Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Paszport ważny od 20 lat

20 lat Paszportów POLITYKI

Tegoroczni laureaci Paszportów POLITYKI. Tegoroczni laureaci Paszportów POLITYKI. Leszek Zych / Polityka
Tak, tak. Paszporty POLITYKI wręczyliśmy po raz dwudziesty! Dwie dekady temu raczej bawiliśmy się w medialne wyłapywanie talentów. Dziś nasze wyróżnienie jest jednym z najczulszych urządzeń, mierzących stan i pokazujących kierunki rozwoju polskiej kultury.

Jubileusz niechybnie skłania do wspomnień i podsumowań. I pod ich znakiem przebiegała też gala w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Laureatów z minionych lat przypominali prowadzący galę Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński, a także dziennikarze wręczający nagrody w poszczególnych dziedzinach. A było do kogo wracać: 124 laureatów Paszportów i 18 wyróżnionych tytułem Kreator Kultury ma ogromny udział w dorobku polskiej kultury. Ciekawy fakt z przeszłości wydobył red. Zdzisław Pietrasik. Otóż, gdy wręczaliśmy pierwsze Paszporty, w Polsce formalnie nie było ministra kultury, a jedynie osoba pełniąca zastępczo obowiązki kierownika resortu. I dyskusja, czy ministerstwo w ogóle jest potrzebne, skoro w nowym ustroju kultura powinna „sama się wyżywić”. Może i powinna była, ale na początku lat 90. wyglądało, że prędzej umrze z wycieńczenia, opuszczona przez państwowego mecenasa i masowego widza, który właśnie zachłysnął się nowymi rodzajami na ogół tandetnej rozrywki. Paszporty powstały m.in. po to, aby w rynkowym zgiełku promować i chronić sztukę ambitną i wysokiej jakości.

Szczepan Twardoch w drodze po Paszport.Leszek Zych/PolitykaSzczepan Twardoch w drodze po Paszport.

Tak sobie trochę wspominaliśmy... Jednak największa uwaga publiczności zebranej na gali skierowana była – jak zwykle – na dzień dzisiejszy, czyli na odbierających tegoroczne nagrody. Może nawet bardziej niż w latach poprzednich, bo tym razem wybierała ich nie kilkunastoosobowa kapituła, a wielotysięczne grono naszych czytelników i miłośników kultury. Okazało się, że szczególnych niespodzianek nie było, a najbardziej zaskoczeni wydawali się sami nagrodzeni. „Nie wiem, czy sobie pogadamy, bo jestem bardzo zdenerwowany” – odpowiedział Marcin Dorociński wypytującej go o filmowy wizerunek Grażynie Torbickiej.

Polityka 04.2013 (2892) z dnia 22.01.2013; Kultura; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Paszport ważny od 20 lat"
Reklama