Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nieprzeciętną kreską

Komiksy lutego 2013

materiały prasowe
W lutym polecamy kilka ciekawych serii komiksowych, w tym jedną dla młodszego czytelnika.
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Pierwszy tom „Za imperium” (Centrala) to doskonały dowód na to, że można zrobić komiks środka, z tradycyjną przygodową fabułą, łącząc ją z awangardową i niestandardową (jak na tego typu serie) szatą graficzną. Odpowiada za nią złote dziecko francuskiej alternatywy i jeden z najszybciej rozwijających się talentów europejskiego komiksu – Bastien Vives. „Za imperium” to prosta, wręcz banalna opowieść o – nazwijmy to umownie – oddziale do zadań specjalnych rzymskiego imperium, który pewnego dnia otrzymuje tajną misję od samego Juliusza Cezara. Fabuła napisana przez Merwana niczym się nie wyróżnia, natomiast cały urok komiksu tkwi w nieprzeciętnej kresce Vivesa, stonowanej kolorystyce i mrocznej atmosferze wykreowanej przez rysownika. Tak ciekawie plastycznej wizji starożytności nie znajdziemy w innych komiksach.

Ocena: 4/6

*

Z kolei miłośników realistycznego rysunku oraz historii spod znaku płaszcza i szpady ucieszy pewnie informacja, że po długiej przerwie do Polski wraca seria „Skorpion” (Taurus Media) duetu Marini&Desberg. Powrót do „Skorpiona” za sprawą najnowszego tomu „W imię ojca” to sama przyjemność. Akcja komiksu dzieje się w XVIII w. Na papieskim tronie zasiada kardynał Trebaldi, kłamiąc, że odnalazł cenną relikwię – krzyż św. Piotra. Trebaldi to religijny fanatyk, który wraz ze swoimi inkwizytorami wprowadza terror w Rzymie. Seria Desberga i Mariniego nie dość, że trzyma w napięciu i ma świetną intrygę, to w swobodny i niewymuszony sposób nawiązuje do XVIII-wiecznego malarstwa.

Ocena: 5/6

*

Na koniec polecamy serię dla młodych czytelników autorstwa Tomasza Samojlika, bo dobre komiksy dla dzieci, w dodatku polskich autorów pojawiają się w księgarniach niezwykle rzadko. „Norka zagłady” (Kultura Gniewu) to kontynuacja „Ryjówki przeznaczenia”. Obydwa tomy są ze sobą luźno powiązane, więc można je czytać osobno. Głównym bohaterem komiksu Samojlika jest mała i niepozorna ryjówka o imieniu Dobrzyk, która po raz kolejny musi ratować las przed wrogimi gatunkami – tym razem norką amerykańską. Autor bardzo sprawnie łączy walory edukacyjne z ciekawą przygodą, w której zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą sporo nawiązań do popkultury.

Ocena: 4/6

*

Więcej recenzji i tekstów o opowieściach obrazkowych na komiksowym blogu POLITYKI.

Polityka 07.2013 (2895) z dnia 12.02.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieprzeciętną kreską"
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną