Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nieprzeciętną kreską

Komiksy lutego 2013

materiały prasowe
W lutym polecamy kilka ciekawych serii komiksowych, w tym jedną dla młodszego czytelnika.
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Pierwszy tom „Za imperium” (Centrala) to doskonały dowód na to, że można zrobić komiks środka, z tradycyjną przygodową fabułą, łącząc ją z awangardową i niestandardową (jak na tego typu serie) szatą graficzną. Odpowiada za nią złote dziecko francuskiej alternatywy i jeden z najszybciej rozwijających się talentów europejskiego komiksu – Bastien Vives. „Za imperium” to prosta, wręcz banalna opowieść o – nazwijmy to umownie – oddziale do zadań specjalnych rzymskiego imperium, który pewnego dnia otrzymuje tajną misję od samego Juliusza Cezara. Fabuła napisana przez Merwana niczym się nie wyróżnia, natomiast cały urok komiksu tkwi w nieprzeciętnej kresce Vivesa, stonowanej kolorystyce i mrocznej atmosferze wykreowanej przez rysownika. Tak ciekawie plastycznej wizji starożytności nie znajdziemy w innych komiksach.

Ocena: 4/6

*

Z kolei miłośników realistycznego rysunku oraz historii spod znaku płaszcza i szpady ucieszy pewnie informacja, że po długiej przerwie do Polski wraca seria „Skorpion” (Taurus Media) duetu Marini&Desberg. Powrót do „Skorpiona” za sprawą najnowszego tomu „W imię ojca” to sama przyjemność. Akcja komiksu dzieje się w XVIII w. Na papieskim tronie zasiada kardynał Trebaldi, kłamiąc, że odnalazł cenną relikwię – krzyż św. Piotra. Trebaldi to religijny fanatyk, który wraz ze swoimi inkwizytorami wprowadza terror w Rzymie. Seria Desberga i Mariniego nie dość, że trzyma w napięciu i ma świetną intrygę, to w swobodny i niewymuszony sposób nawiązuje do XVIII-wiecznego malarstwa.

Ocena: 5/6

*

Na koniec polecamy serię dla młodych czytelników autorstwa Tomasza Samojlika, bo dobre komiksy dla dzieci, w dodatku polskich autorów pojawiają się w księgarniach niezwykle rzadko. „Norka zagłady” (Kultura Gniewu) to kontynuacja „Ryjówki przeznaczenia”. Obydwa tomy są ze sobą luźno powiązane, więc można je czytać osobno. Głównym bohaterem komiksu Samojlika jest mała i niepozorna ryjówka o imieniu Dobrzyk, która po raz kolejny musi ratować las przed wrogimi gatunkami – tym razem norką amerykańską. Autor bardzo sprawnie łączy walory edukacyjne z ciekawą przygodą, w której zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą sporo nawiązań do popkultury.

Ocena: 4/6

*

Więcej recenzji i tekstów o opowieściach obrazkowych na komiksowym blogu POLITYKI.

Polityka 07.2013 (2895) z dnia 12.02.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieprzeciętną kreską"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną