Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Złoty Niedźwiedź dla Netzera

Berlinale 2013: Szumowska i Rosłaniec poza podium

Rumuński reżyser Calin Peter Netzer, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2013. Rumuński reżyser Calin Peter Netzer, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2013. AFP / EAST NEWS
Nagrodę główną tegorocznego Berlinale, Złotego Niedźwiedzia, otrzymał film "Child's Pose" rumuńskiego reżysera Călina Petera Netzera. Wśród docenionych obrazów, acz poza główną konkursową stawką, znalazły się też "Bejbi blues" Katarzyny Rosłaniec i "W imię" Małgorzaty Szumowskiej.
Kadr z filmu „Bejbi blues” Katarzyny Rosłaniec, uhonorowanego na berlińskim festiwalu Kryształowym Niedźwiedziem w sekcji Generation 14plus. Na zdj. na pierwszym planie Magdalena Berus.Kino Świat/materiały prasowe Kadr z filmu „Bejbi blues” Katarzyny Rosłaniec, uhonorowanego na berlińskim festiwalu Kryształowym Niedźwiedziem w sekcji Generation 14plus. Na zdj. na pierwszym planie Magdalena Berus.
Andrzej Chyra jako ksiądz w najnowszym filmie Małgorzaty Szumowskiej „W imię”, który zdobył nagrodę Teddy na Berlinale 2013.Kino Świat/materiały prasowe Andrzej Chyra jako ksiądz w najnowszym filmie Małgorzaty Szumowskiej „W imię”, który zdobył nagrodę Teddy na Berlinale 2013.

Najlepszym filmem 63. Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie okazał się "Poziţia Copilului" (Child's Pose) rumuńskiego reżysera Călina Petera Netzera o niezdrowej relacji matki z synem. Grand Prix Jury i Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał natomiast Danis Tanowić za oparty na faktach obraz "Epizoda u životu berača željeza" (An Episode in the Life of an Iron Picker) o romskim zbieraczu złomu i jego rodzinie z Bośni i Hercegowiny.

Specjalne wyróżnienie dostał też m.in. najnowszy film Gusa van Santa "Promised land" - antykorporacyjny dramat z gazem łupkowym w tle, którego scenariusz napisali i w którym główne role zagrali Matt Damon i John Krasinski (polska premiera: 22 lutego 2013).

Wśród filmów nagrodzonych, acz poza konkursem głównym, znalazły się dwie polskie produkcje. "Bejbi blues" Katarzyny Rosłaniec o niedojrzałym macierzyństwie 17-latki został doceniony - m.in. za śmiały montaż i innowacyjną reżyserię - przez młodzieżowe jury w sekcji Generation 14plus, a obraz Małgorzaty Szumowskiej "W imię" o księdzu (w tej roli Andrzej Chyra) i jego kochanku (Mateusz Kościukiewicz) otrzymał specjalną nagrodę Teddy. Ta ostatnia przyznawana jest podczas Berlinale od 27 lat przez środowisko LGBT za filmy poruszające tematykę mniejszości seksualnych.

*

NAGRODY W KONKURSIE GŁÓWNYM:

Najlepszy Film (Złoty Niedźwiedź):
"Poziţia Copilului" (Child's Pose), reż. Călin Peter Netzer

Wielka Nagroda JURY (Srebrny Niedźwiedź):
"Epizoda u životu berača željeza" (An Episode in the Life of an Iron Picker), reż. Danis Tanović

Nagroda im. Alfreda Bauera, twórcy Berlinale (Srebrny Niedźwiedź):
"Vic+Flo ont vu un ours" (Vic+Flo Saw a Bear), reż. Denis Côté

Najlepszy Reżyser (Srebrny Niedźwiedź):
David Gordon Green za film "Prince Avalanche"

Najlepsza Aktorka (Srebrny Niedźwiedź):
Paulina García w filmie "Gloria" w reż. Sebastiána Lelio

Najlepszy Aktor (Srebrny Niedźwiedź):
Nazif Mujić w filmie "Epizoda u životu berača željeza" (An Episode in the Life of an Iron Picker) w reż. Danisa Tanovicia

Najlepszy Scenariusz (Srebrny Niedźwiedź):
Jafar Panahi za "Pardé" (Closed Curtain), reż. Jafar Panahi i Kamboziya Partovi

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną