Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Klasycznie przed Wielkanocą

17 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

materiały prasowe
Do Wielkiego Piątku potrwa 17 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie pod uniwersalnym hasłem: „Beethoven, wzniosłość i entuzjazm”.

Mieszczą się w nim nawiązania do tegorocznych jubilatów, przede wszystkim Verdiego („Simon Boccanegra”, Messa da Requiem, Kwartet smyczkowy e-moll) i Wagnera (II akt „Tristana i Izoldy”), ale także Góreckiego (II Symfonia „Kopernikowska”), Pendereckiego (II Koncert skrzypcowy) i Lutosławskiego (Koncert wiolonczelowy). Patrona festiwalu też można zapisać pod hasłem „wzniosłość”, zwłaszcza że wykonana zostanie m.in. IX Symfonia. Entuzjazm – to młodzi soliści, jak pianista Simon Trpčeski oraz skrzypek Erzhan Kulibaev (laureat konkursu im. Wieniawskiego), ale też kameralistyka – rewelacyjny Belcea Quartet, Tokyo String Quartet, Artis Quartet oraz skrzypek Julian Rachlin z pianistą Itamarem Golanem w sonatach Beethovena. Z zagranicznych zespołów ponadto: Camerata Ireland, Tchaikovsky Symphony Orchestra oraz MDR Sinfonieorchester. Z krajowych – Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Na zakładkę, 25 marca rozpoczynają się w Krakowie 10 Misteria Paschalia. Na jubileuszu same przeboje – zespoły, które najczęściej tu przyjeżdżały i były ciepło przyjmowane. Obowiązkowe punkty programu to występ Jordiego Savalla z zespołami (tym razem w projekcie związanym z Polską – „Copernicus”), koncert w kopalni w Wieliczce (międzynarodowe zespoły prowadzone przez polskich artystów: Ensemble Peregrina Agnieszki Budzińskiej-Bennett i La Morra Michała Gondko), występ Les Musiciens du Louvre-Grenoble Marca Minkowskiego (Bach i Mozart) i Europa Galante (arie barokowe w gwiazdorskim wykonaniu Vivici Genaux), ponadto Il Giardino Armonico, Les Talens Lyriques, La Venexiana.

Szczegóły: www.

Polityka 12.2013 (2900) z dnia 19.03.2013; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Klasycznie przed Wielkanocą"
Reklama