Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Władza i przemoc

Komiksy marca 2013

materiały prasowe
W marcu mogliśmy podziwiać reportaż komiksowy o wojnie w byłej Jugosławii, zapiski z podróży do Korei Północnej.
materiały prasowe

Jeśli ktoś interesuje się literaturą faktu, koniecznie powinien przeczytać „Bezpieczną Stefę Goražde” (Mroja Press) Joe Sacco . To dziś klasyk reportażu komiksowego, tłumaczony na całym świecie. Gdy ucichły strzały w byłej Jugosławii i doszło do porozumienia w Dayton, wybrał się do niewielkiego bośniackiego miasta Goražde, które, podobnie jak Srebrenica, było w czasie wojny „strefą bezpieczeństwa” – bośniacką enklawą otoczoną serbskim żywiołem. Nazwa zakrawała na ironię, relacje świadków, które skrzętnie zbiera w swoim komiksie Sacco, układają się bowiem w obraz okrutnej, wręcz sadystycznej bratobójczej wojny, w której dla słabszych – w tym wypadku mieszkańców Goražde – nie było żadnej litości. Wszystko, co zostało rysownikowi reporterowi powiedziane, zobaczymy na własne oczy. A są to sceny jak z najgorszego horroru. Dlatego „Bezpieczna Strefa Goražde” to zdecydowanie lektura dla czytelników o mocnych nerwach.

Ocena: 5/6

*

Natomiast Guy Delisle w „Pjongjang” (Kultura Gniewu) zabiera nas w podróż do Korei Północnej. Trafił tam jako pracownik francuskiego studia animacji, które znalazło sobie tanich podwykonawców kreskówek właśnie w ojczyźnie Kima. W związku z tym, że Delisle pochodzi z kapitalistycznego Zachodu, wszędzie podróżuje z tłumaczem i przewodnikiem, którzy nie opuszczają go na krok. Autor stara się walczyć ze śmiertelnie poważną rzeczywistością Korei śmiechem i ironią. I trzeba przyznać, że świetnie mu się to udaje, a przy okazji jest bardzo uważnym obserwatorem, który wyłapuje najdrobniejsze szczegóły tego niemal Orwellowskiego świata. Dowiemy się na przykład, że wszechobecne portrety przywódców Korei wiszą na ścianach nachylone pod takim kątem, aby obserwujący je człowiek miał zawsze kontakt wzrokowy z Kim Ir Senem.

Ocena: 5/6

*

Więcej recenzji i tekstów o opowieściach obrazkowych na komiksowym blogu POLITYKI.

Polityka 13.2013 (2901) z dnia 26.03.2013; Afisz. Premiery; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza i przemoc"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną