Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Twarz legendy

Mea pulpa

Niestety, pada kolejna legenda. Tym razem Pawła Kukiza, absolutnego bohatera polskiego rocka oraz popkultury. Paweł był twarzą pierwszego zjazdu Platformy Oburzonych. Padały tam ostrzeżenia przed piątym rozbiorem, zaborem oraz inwazją sprzymierzonych wojsk angielskich i niemieckich. Platforma Oburzonych powinna jak najszybciej przyjąć nazwę Platforma Odurzonych.

• To były dubeltowe kłopoty. Kamil Bednarek miał wypadek. Wpadł autem na drzewo. Renata Dancewicz miała gorzej. Wpadła na patrol po spożyciu. Z dwojga złego wybieramy Kamila. W końcu młody wokalista cały czas grasuje na poletku muzyki reggae. A tam bezpośredni kontakt z rośliną to norma.

• No i stało się. San Francisco planuje zlikwidować znajdującą się w granicach miasta ulicę Lecha Wałęsy. Jak przystało na stolicę amerykańskiego homoseksualizmu, uliczka jest ciasna i wąska. Na szczęście są w Gdańsku ulice, gdzie laureat Nobla może wędrować ze swoimi poglądami z podniesioną głową. Na przykład ulica Za murem.

• Jak się okazuje, ławka rodzimych gwiazd jest krótka. Bank ukrywający się pod kryptonimem BZ WBK zatrudnił do reklamy swoich usług legendarnego i nieco wiekowego brazylijskiego futbolistę o ksywce Pele. Z tymi, co przyznają bankowe kredyty, jest jak z napastnikami. Kręcą, kołują, kiwają, a potem klient zostaje sam na sam z podaniem.

• Oto transfer tysiąclecia. Andrzej Stasiuk, pisarz, poeta, dramaturg, właściciel barana o swojskim imieniu Smoleńsk, został felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Gratulujemy. To chyba najbardziej okazała zmiana w polskim Kościele od momentu nastania papieża Franciszka.

• Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w Polsce nie czyta nic ponad 60 proc. obywateli. Cieszy więc fakt, że znalazło się jednak coś, co Polacy chętnie czytają. Liderem czytelnictwa wśród tygodników jest... „Tele Tydzień”. Sięga po niego 27,5 proc. badanych. Polacy nie wiedzą, kiedy był stan wojenny czy podpisanie Porozumień Sierpniowych. Wiedzą za to, o której jest „Ojciec Mateusz”.

• Dziwną datę próbnej emisji wybrali sobie panowie z Telewizji Republika. Mają wystartować 10 kwietnia. Termin zarezerwowany raczej dla niekoniecznie udanych przedsięwzięć. W nowym kanale Cezary Gmyz ma poprowadzić program „Kuchnia Polska”. Będą wybuchowe dania i bomby kaloryczne. Sałatka z granatem i skrzydełka po polsku.

• Są już pierwsze efekty wyboru papieża Franciszka i jego efektownych, choć ascetycznych, nawyków. Szymon Hołownia, naczelny kaznodzieja TVN, pod wpływem czynów papieża planuje częściowo zrezygnować z samochodu. Teraz zamierza dojeżdżać do samochodu autobusem.

• Książki dziś piszą właściwie wszyscy, więc nikogo nie powinna dziwić i ta. Jedno z najgłośniejszych nazwisk ostatnich lat na mapie quasi-celebrytów, Bartek Waśniewski, małżonek słynnej Katarzyny, wydał wspomnienia zatytułowane „Moja prawda”. Pomimo różnych doświadczeń debiutujący literat nie był w stanie zabić w sobie potrzeby pisania.

• W okolicach mojego pokolenia nie znam właściwie żadnego dziennikarza radiowego, który nie chciał być Kaczkowskim. Piotrem Kaczkowskim. Dziennikarz radiowej Trójki obchodzi właśnie jubileusz 50 lat pracy zawodowej. Piotrze, gratulujemy! Swą pierwszą audycję radiowy mag poprowadził dokładnie w tym samym roku, w którym ja przyszedłem na świat. 1963. Jak widać, podwójnie ważnym dla rozwoju Polskiego Radia.

• Takiego duetu jeszcze nie było. Ola Szwed poprowadzi w Polsacie z Radkiem Majdanem program zatytułowany „Ekipa na swoim”. Będzie to reality show, w którym drużyny z trzech miast – Kielc, Częstochowy i Torunia – będą rywalizować ze sobą w prowadzeniu piwiarni. Drużyna, która program wygra, otrzyma piwiarnię na własność. Przegrani otrzymają po jakimś czasie ciała tamtych pierwszych.

Polityka 13.2013 (2901) z dnia 26.03.2013; Kultura; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Twarz legendy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną