Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Zakupy

Mea pulpa

Oto czyn obywatelski, a nawet niemal patriotyczny. Pracownicy portugalskiej sieci Biedronka wystosowali list do Daniela Olbrychskiego z petycją, że legenda Kmicica i Karola Borowieckiego nie może być twarzą dyskontu. Gdyby tak się przyjrzeć tytułom filmów mistrza, to wychodzą realne zakupy. Można zakupić: „Blaszany bębenek”, „Pestkę” oraz „Sól ziemi czarnej”. A na koniec dnia przeżyć między półkami „Krajobraz po bitwie”.

Marcin Prokop wyrasta – choć jak się zna Prokopa, to już od dawna i wielu centymetrów wiadomo, że dawno wyrósł – na pierwszą twarz skutecznej reklamy w Polsce. Tym razem Marcin reklamuje cukierki Halls. Gratulujemy. Pomimo finansowych wyrzutów sumienia ewidentnie poczuł miętę do kolejnej partii próżniaczych pieniędzy.

• Wreszcie ta książka trafiła na właściwego reżysera. Xawery Żuławski już wkrótce startuje ze zdjęciami do adaptacji „Złego” Leopolda Tyrmanda. Fascynująca książka, będąca krajową wersją Batmana z lat 50., odniosła sukces w teatrze, czas zatem na wielki ekran. Jak mawia mój radiowy kolega Maciej Stuhr: Był serial „Dom”, był film „Dom zły”. Czas na zamknięcie tej trylogii.

Iwona Węgrowska przywiozła ze Stanów Zjednoczonych małżonka Krisa Madejskiego, którego nabyła na eBayu. Chciałem coś o tym napisać, ale to, co oni robią, jest śmieszniejsze od tego, co ja potrafię.

Czesław Mozil, grajek, akordeonista, juror, gwałciciel języka, dyktator mody, były kobieciarz, nie przestaje w swoim pochodzie w kierunku sukcesu. Tym razem duński przybysz otworzył z przyjaciółmi włoską restaurację na warszawskiej Pradze. Jeśli serwują tam dania tak jak właściciel mowę ojczystą, to niektórzy będą potrzebowali trochę czasu do strawienia.

• To jest wiadomość smutna, dlatego podamy ją w odpowiedniej dla wydarzenia tonacji. Papież, Chopin i Och Karol 2 rozwodzi się. I to z tą samą kobietą. Piotr Adamczyk, ulubieniec narodu, rozwodzi się ze swą małżonką Kate Rozz. Ona na szczęście też ukrywała się pod licznymi nazwiskami.

• Niestety, to nie koniec złych małżeńskich wiadomości. Po 20 latach pożycia prawdopodobnie wspólnego do mety dobiegło też małżeństwo Wojtka Jagielskiego, dziennikarza, perkusisty, dyrektora i słynnego telewizyjnego Wampira. Łączymy się w smutku z tym, komu smutno, a pozostałym gratulujemy. Podobno źle się im w domu układało. Teraz wreszcie rozumiem, skąd się wzięła nazwa zespołu Wojtka – Poparzeni Kawą.

• Nie pisaliśmy o tym artyście wcześniej, ale to tylko dlatego, że odjęło nam mowę zarówno w mowie, jak i w piśmie. Piotr Kukulski, syn Jarosława Kukulskiego oraz brat swojej siostry. Młodzieniec ten po wykonaniu kilku medialnych samobójstw zapowiedział, że na swojej płycie hiphopowej chętnie zobaczy takich wykonawców, jak 50 Cent, Eminem czy Jay Z. Tym razem Puszek wziął o jeden okruszek za dużo.

• Ta wiadomość przeznaczona jest tylko dla młodzieżowego odbiorcy. Uwaga, podaję wiadomość: w RBL TV z nowymi zajawkami pojawią się Pezet i Sokół. Nie będzie machania złomem, że macki odpadają, tylko na bogato i na gęstym sosie. Naraska.

Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski tworzą parę będącą ciekawym wyzwaniem dla socjologów oraz antropologów kultury. Ona robi wszystko, aby być oraz być lubianą. On znany z tego, że chociaż nie bywał nigdzie, był uwielbiany. Teraz oboje dryfują z nurtem tabloidów, czego ewidentnym przykładem jest ich wspólny wywiad w „Party”, w którym on chce iść z nią na koniec świata. Niestety, to już coraz bliżej.

• Polska piosenka spoczywa w dobrych rękach. Bo w takich okolicznościach nie wypada wspominać o innych organach. Wokalistka Ania Dąbrowska urodziła córeczkę. Ojcem niezmiennie jest Paweł Jóźwicki, kumaty producent muzyczny. Córka ma na imię Mela, choć na razie pewnie o tym nie wie. Jak się dowie, to na bank jeszcze o tym usłyszymy.

• Profesor Miodek, który mówi językiem polskim w taki sposób, w jaki nie mówi żaden inny Polak, niemal stracił swój program w TVP w ramach oszczędności. Wcześniej ograniczono wpływy profesora Bralczyka. Profesora Starowicza ewidentnie też. Nastała językowa anarchia. Dziś stylistycznie rządzi profesor Piotr Żyła. Skoczek.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Zakupy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną