Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Karnawał Mrożka

Mrożek wciąż w modzie

Zmienia się klimat wokół Mrożka. Bardzo zestarzał się i jego język, i typ dowcipu słownego, i sytuacyjnego. Zmienia się klimat wokół Mrożka. Bardzo zestarzał się i jego język, i typ dowcipu słownego, i sytuacyjnego. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Do trzech tomów „Dzienników”, kilku tomów listów, zbiorów sztuk, opowiadań, felietonów i rysunków właśnie dołączył nowy dramat „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”, którego premiera odbędzie się w warszawskim Teatrze Polskim. Sławomir Mrożek ważnym pisarzem ciągle jest?
Sławomir Mrożek o napisaniu najnowszej sztuki poinformował świat w swoim najlepszym, (auto)ironicznym stylu – w wywiadzie dla „Playboya”.Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta Sławomir Mrożek o napisaniu najnowszej sztuki poinformował świat w swoim najlepszym, (auto)ironicznym stylu – w wywiadzie dla „Playboya”.

Autor „Tanga” od 2008 r. znów mieszka za granicą, lecz jest w kraju stale obecny. Cierpliwie promuje kolejne tomy dziennika, odbiera nagrody, hołdy, odznaczenia i doktoraty honoris causa, a nawet juroruje na festiwalach. W 2010 r. hucznie świętowano 80 rocznicę jego urodzin, wkrótce – w ramach Big Book Festival – na Dworcu Centralnym znani aktorzy, pisarze i politycy przeczytają fragmenty „Dziennika”, „Małych listów”, „Tanga”, autobiografii i zbioru „Małe prozy”, a rozpocznie sam pisarz; ma być sytuacja „jak z Mrożka”. Autor trafił nawet do reklamy – jeden z funduszy emerytalnych promuje się jego powiedzeniem: „Jutro to dziś, tyle że jutro”.

Stosunkowo najmniej Mrożka w teatrze. Czy nowa sztuka, napisana po 13 latach milczenia, ma szansę to zmienić?

W zamieszczonym w „Dialogu” komentarzu do „Karnawału, czyli pierwszej żony Adama” historyk teatru Janusz Majcherek zastanawia się, kto właściwie jest autorem sztuki. Mrożek, którego znamy jako autora niemal 40 dramatów (tych najlepszych, z „Tangiem”, „Emigrantami” czy „Pieszo” na czele, i znacznie słabszych – choćby „Alfy”)? Czy Baltazar? – tym imieniem, które mu się przyśniło, Mrożek podpisał autobiografię, która wyszła w 2006 r. i była uwieńczeniem trwającej ponad trzy lata terapii po tym, jak w 2002 r. pisarz doznał udaru mózgu. Jego skutkiem była afazja – „utrata samego siebie”, czy wedle słów samego Mrożka, „samobójstwo, które się nie udało”.

Polityka 23.2013 (2910) z dnia 04.06.2013; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Karnawał Mrożka"
Reklama