Premier Donald Tusk o słabnących sondażach i wpadkach Platformy, o Schetynie i Gowinie, o partyjnych wyborach i rekonstrukcji rządu, o europejskich planach i o tym, że wciąż jest zaporą przed PiS.
Już każde kościelne święto dekorowane jest polityczną pianą. Z okazji Bożego Ciała niektórzy biskupi poszli na całość.
Dwoje zabitych, pół tysiąca rannych, ponad tysiąc aresztowanych – taki był poniedziałkowy bilans kilku dni starć demonstrantów z policją w Stambule.
Konflikt wokół albumu IPN o rotmistrzu Pileckim, kuriozalne spory o przywództwo strajku w 1980 r. czy dyskusje na temat relacji łączącej legendarnych bojowników z czasów okupacji, „Zośkę i „Rudego”, pokazują, jak trudno w dorosły sposób rozmawiać o polskich bohaterach.
Minął rok od Euro 2012. Zapowiadany skok cywilizacyjny okazał się częściowy. Mamy już stadiony. Ale nie mamy jeszcze publiczności. Dlatego areny pochłaniają kolejne miliony i końca nie widać.
Im gorzej w służbie zdrowia, tym więcej pracy ma Tadeusz Żak. Od 12 lat wynajmuje się w Tarnowie do stania w przychodnianych kolejkach.
Prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiając pakiet propozycji, które mają skłonić Polaków do rozmnażania, prostodusznie zapewniał: „Najważniejsze, żeby było to drugie, a potem już leci. Sam wiem”.
Więzienie za niszczenie przyrody orzekł sąd w Wejherowie. Dotąd wymiar sprawiedliwości lekceważył zjawisko. Ostatni wyrok może być sygnałem, że ochrona środowiska będzie wreszcie traktowana poważnie.
O tym, co się udało, co nie i co jeszcze można zrobić - mówi prof. Marek Góra.
Traktory, kupione za unijne pieniądze, znów zablokowały Szczecin i drogi w Zachodniopomorskiem. 14 czerwca protest rolników ma objąć cały kraj. Protestują przeciwko sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom.
Polska energetyka stanęła dziś przed wyzwaniami przypominającymi kwadraturę koła. Jak zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie dać odbiorcom tanią energię? Jak budować nowe elektrownie, nie wiedząc, czy będą potrzebne? Jak stworzyć rynek energii za pomocą antyrynkowych narzędzi?
Najwięcej energii do dyskusji dostarczają Polakom gaz łupkowy i atom. Jedni widzą w nich ogromną szansę, inni wielkie zagrożenie. Emocje falują w rytm medialnych doniesień.
W najbliższy weekend pierwszy raz spotkają się dwaj najpotężniejsi ludzie świata. Xi Jinping i Barack Obama mają o czym rozmawiać, ale brak im wspólnego języka.
Prezydent Milosz Zeman w zateizowanych Czechach wywołał konflikt, w którym starli się katolicy i geje, lewica i prawica, skinheadzi i biskupi. Tyle że wszyscy pozamieniali się miejscami.
Rozmowa z Robertem Cooperem, jednym z architektów polityki zagranicznej i obronnej UE, uczestnikiem tegorocznego Polsko-Brytyjskiego Okrągłego Stołu, o kryzysie Europy, z której uciekają Brytyjczycy.
Jednym z największych sukcesów SB na polu szantażu i korumpowania opozycjonistów było odcięcie się od Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Antoniego Sokołowskiego, jednego z ich współzałożycieli.
Jeśli wiosną 1713 r. ktokolwiek żywił złudzenia co do układu sił w Europie Zachodniej, musiał spojrzeć prawdzie w oczy, kiedy do wiadomości publicznej podano postanowienia pokoju utrechckiego. W okres schyłkowy weszła epoka triumfującego absolutyzmu.
Miary i wagi to wyznacznik cywilizacyjny, ale nie tylko – to one, obok języka i religii, miały wpływ na ogląd świata i tworzoną kulturę.
Jak oceniać dorobek pracowników nauki? Czy ich podstawą powinna być liczba publikacji w fachowych periodykach i rezonans, który wywołują w naukowym świecie? Jeśli nawet przyjąć to kryterium, to dlaczego mają się liczyć tylko czasopisma z tzw. listy filadelfijskiej?
Dziś po części nadrabiamy zaległości, po części relacjonujemy nowości technosfery, zaglądamy też na chwilę w przyszłość.
Sporo już nakręcono filmów o islamskim fundamentalizmie, trochę mniej o dyskryminacji kobiet w paternalistycznej kulturze szariatu, chociaż to temat równie gorący i budzący skrajne emocje.
Misternie skonstruowany, intrygujący psychologicznie dramat dorosłego, kochającego się rodzeństwa, któremu życie zaczyna stawiać opór.
Pięciogodzinny spektakl ma sceny wspaniałe, bardzo dowcipne i zaskakująco dużo miałkich.
Zdumiewające, że pierwsza opera do libretta opartego na twórczości Stanisława Lema została wykonana w Polsce dopiero teraz – na 70 urodziny kompozytora.
Obok historii miłosnej znajdziemy tu bowiem jeszcze inne historie. Przede wszystkim historię ze śmiercią w tle, która jest tu obecna od pierwszej do ostatniej strony.
Amis napisał błyskotliwą gorzką komedię, w inteligentny sposób rozprawiając się z mediami, które są w stanie każdego kretyna wykreować na gwiazdę.
Dziś trudno sobie wyobrazić, że przez 60 lat po wojnie była ona postacią całkowicie zapomnianą.
Słychać, iż głos polskiego tenora kształtował się na Mozarcie. To absolutna prawda.
Do Orońska na pewno warto się wybrać.
Lepiej brzmiąca płyta pop najprawdopodobniej w tym roku nie powstanie.
Nowa płyta zespołu jest brzmieniowo tak wycyzelowana, że można odnieść wrażenie pewnego niedostatku spontaniczności.
Wystawa Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie jest najbardziej znaczącym wydarzeniem muzealnym tego roku w kraju. A równocześnie silną manifestacją tego, co w malarstwie, choć coraz rzadsze, szczególnie pociąga – prawdziwej duchowości.
Do trzech tomów „Dzienników”, kilku tomów listów, zbiorów sztuk, opowiadań, felietonów i rysunków właśnie dołączył nowy dramat „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”, którego premiera odbędzie się w warszawskim Teatrze Polskim. Sławomir Mrożek ważnym pisarzem ciągle jest?
Kino odgrywa wyjątkową rolę w życiu społecznym. Przede wszystkim bawi, i to na bardzo wielu poziomach. Czasami strasznie głupim - mówi Constantin Costa-Gavras.
Ambicje, przepowiednie i marzenia zespołu Kraftwerk realizują się z opóźnieniem, ale z niebywałym rozmachem. O czym przekonamy się podczas występu niemieckiej grupy na Malta Festival Poznań.
W Londynie rozmawialiśmy na temat Nowych Europejczyków. Jak my, Polacy, wklejamy się dziś w krajobraz tolerancji, otwartości i poprawności politycznej Nowej Europy.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Brytyjczycy wmawiają światu, że kuchnia jest ich nowym rock and rollem, że zmieni Europę. Już dziś są imperium kulinarnym. Z ponad 700 gatunkami sera, rosnącymi winnicami i popularnymi kucharzami z telewizji.
Portal polskich jezuitów chce przyciągnąć ludzi do faceBoga i ma w tym podejściu sprzymierzeńca – innego jezuitę, papieża Franciszka. A cały religijny Internet uczy się, jak wykorzystywać memy i tweety.
Krawiectwo wraca do łask. I to za sprawą młodych dziewczyn, które kupują maszyny i uczą się szycia. To dla nich ciekawsze niż praca w korporacji czy urzędzie.
Polscy kolarze w zawodowym peletonie wrzucili wyższy bieg. Rola pomocników liderów już im nie wystarcza.
Kilka dni temu telewizja pokazała, jak minister Nowak otwiera drogowe rondo, a tymczasem stojący obok poseł Niesiołowski czyści sobie marynarkę rękawem.
W cieniu słynnego listu Jarosława Gowina do członków PO ukazał się w mediach list ministra Arłukowicza do lekarzy.
Pierwsi osadnicy z Niderlandów przybyli nad Wisłę 450 lat temu, nowo przybyłych Holendrów wita się więc jak swoich. Znów znajdują sobie w Polsce własne miejsce na ziemi.