Świat

Chłodna wojna

Przywódcy USA i Chin - pierwsze spotkanie

Stylizowany na Mao prezydent Obama na T-shirtach. Stylizowany na Mao prezydent Obama na T-shirtach. Stephen Shaver/UPI / BEW
W najbliższy weekend pierwszy raz spotkają się dwaj najpotężniejsi ludzie świata. Xi Jinping i Barack Obama mają o czym rozmawiać, ale brak im wspólnego języka.
Xi Jinping, obecny prezydent Chin.Huang Jingwen/Xinhua/Photoshot/Reporter Xi Jinping, obecny prezydent Chin.

Tony Stark nie musi tego robić sam. Chiny mogą pomóc” – mówi doktor Wu w amerykańsko-chińskim filmie „Iron Man 3”, który bije właśnie rekordy oglądalności. Stark to bohater grany przez Roberta Downeya Jr., który od czasu do czasu przywdziewa żelazną zbroję i walczy ze złem jako Iron Man. Zło nazywa się Mandaryn i jest synem najbogatszego Chińczyka z kapitalistycznych czasów przed rewolucją 1949 r. Komunistyczne Chiny pomagają więc Starkowi, zwłaszcza w chińskiej wersji filmu, która jest dłuższa o kilka minut o sceny eksponujące chińskich aktorów i krajobrazy.

Polityka 23.2013 (2910) z dnia 04.06.2013; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłodna wojna"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021