Świat

Chłodna wojna

Przywódcy USA i Chin - pierwsze spotkanie

Stylizowany na Mao prezydent Obama na T-shirtach. Stylizowany na Mao prezydent Obama na T-shirtach. Stephen Shaver/UPI / BEW
W najbliższy weekend pierwszy raz spotkają się dwaj najpotężniejsi ludzie świata. Xi Jinping i Barack Obama mają o czym rozmawiać, ale brak im wspólnego języka.
Xi Jinping, obecny prezydent Chin.Huang Jingwen/Xinhua/Photoshot/Reporter Xi Jinping, obecny prezydent Chin.

Tony Stark nie musi tego robić sam. Chiny mogą pomóc” – mówi doktor Wu w amerykańsko-chińskim filmie „Iron Man 3”, który bije właśnie rekordy oglądalności. Stark to bohater grany przez Roberta Downeya Jr., który od czasu do czasu przywdziewa żelazną zbroję i walczy ze złem jako Iron Man. Zło nazywa się Mandaryn i jest synem najbogatszego Chińczyka z kapitalistycznych czasów przed rewolucją 1949 r. Komunistyczne Chiny pomagają więc Starkowi, zwłaszcza w chińskiej wersji filmu, która jest dłuższa o kilka minut o sceny eksponujące chińskich aktorów i krajobrazy.

Polityka 23.2013 (2910) z dnia 04.06.2013; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłodna wojna"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020