Czechy. Czy gej może być profesorem?

Oj, ten Putna
Prezydent Milosz Zeman w zateizowanych Czechach wywołał konflikt, w którym starli się katolicy i geje, lewica i prawica, skinheadzi i biskupi. Tyle że wszyscy pozamieniali się miejscami.
Milosz Zeman
Michal Cizek/AFP/Reuters/Forum

Milosz Zeman

Afera rozpoczęła się od ogłoszenia decyzji prezydenta Zemana o mianowaniu profesorów uniwersyteckich. To jedna z tradycyjnych powinności głowy państwa, podobnie jak w Polsce. I podobnie jak w Polsce jest to formalność, bo o nominacjach profesorskich decydują kręgi naukowe i ministerstwo oświaty, a prezydent ma tylko swoim podpisem i obecnością podnieść rangę całej uroczystości.

Prezydent Zeman jednak już na wstępie oświadczył, że z listy kilkudziesięciu nazwisk nie podpisze nominacji jednego kandydata – znanego krytyka literackiego oraz antropologa z Uniwersytetu Karola, docenta Martina C. Putny.

Ponieważ Zeman nie wyjaśnił szerzej swojej decyzji, w pierwszych dniach po jej ogłoszeniu zapanowała konsternacja. Putna jest od lat aktywnym publicystą, pisze do gazet, prowadzi programy w radiu i telewizji, gdzie analizuje czeskie życie publiczne. Słynie z ostrego języka i złośliwych sformułowań, a także z tego, że czasem potrafi przeholować – jak wtedy, gdy w swojej książce nazwał praskiego kardynała Miloslava Vlka piździelcem.

Zachodząc w głowę, skąd się wzięła niechęć Zemana do Putny, inni publicyści uznali w końcu, że chodzi o zemstę na docencie za to, że publicznie poparł Karela Schwarzenberga, kontrkandydata Zemana w niedawnych wyborach prezydenckich. Putna, oprócz tego, że jest znanym publicystą i renomowanym naukowcem, jest także zdeklarowanym katolikiem i gejem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną