„Bądźmy uczciwi i przyznajmy, że powodem sporu była jednak arogancja pewnych ludzi” – mówił w wywiadzie dla „Deustche Welle” ambasador Polski w Pradze Mirosław Jasiński, mając na myśli szefów kopalni Turów, PGE i rząd Zjednoczonej Prawicy. I za to teraz czeka go dymisja.
Był jednym z sygnatariuszy Karty 77. W jego praskim mieszkaniu powstała Solidarność Polsko-Czechosłowacka. A po 1989 r. tworzył czeski urząd rzecznika praw obywatelskich. Petr Uhl zmarł 1 grudnia – od lat walczył z chorobą nowotworową. Miał 80 lat.
Nowym premierem Czech będzie konserwatysta Petr Fiala. Ale jakie społeczeństwo, taki konserwatyzm. U naszych sąsiadów prawica w stylu PiS nie miałaby szans.
Czas najwyższy na refleksję nad szkodami społecznymi wyrządzanymi przez tę kopalnię – pisze aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Spełnia się scenariusz o pandemicznym „kontynencie dwóch prędkości”. Gdy kraje zachodu i południa odchodzą od restrykcji i biorą na cel niezaszczepionych, na wschodzie znów z lękiem patrzy się w dane.
Ostatni raz Milosz Zeman publicznie pokazał się przed kamerami 22 września, jeszcze przed czeskimi wyborami parlamentarnymi. Od tego czasu mówili za niego wyłącznie ludzie z jego najbliższego otoczenia.
Strategia czeskiej opozycji stanowi istotną lekcję dla polskich ugrupowań, bo wiele je łączy. Co sprawiło, że odniosła zwycięstwo?
Rządzący populiści Andreja Babisza stracili większość, ale jeszcze za wcześnie na świętowanie. Zwycięską koalicję prawicy SPOLU oraz alians Piratów-STAN czeka twarda walka o władzę.
Czy odtrutką na rządzących Czechami populistów okaże się nieco ekscentryczny Ivan Bartosz? Za kilka dni jego partia powalczy o zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.
W sprawie Turowa Polska i Unia stąpają po bardzo kruchym lodzie. Od jego wytrzymałości zależy, czy dekarbonizacja Polski przebiegnie w sposób przyspieszony i chaotyczny, czy też ewolucyjny, uporządkowany i przy akceptacji społecznej.