Klasyki Polityki

Przychodzi Tadzio do lekarza

Zawód: stacz w kolejce do lekarza. Najważniejsze są: wytrzymałość, bezczelność i cierpliwość

Usługa Żaka jest zgodna z prawem. Zapisu chorego do lekarza może dokonać osoba trzecia. Usługa Żaka jest zgodna z prawem. Zapisu chorego do lekarza może dokonać osoba trzecia. Leszek Zych / Polityka
Im gorzej w służbie zdrowia, tym więcej pracy ma Tadeusz Żak. Od 12 lat wynajmuje się w Tarnowie do stania w przychodnianych kolejkach.
Tadeusz Żak ma opinię bardzo wiarygodnego stacza. I cechy osobowościowe niezbędne do stania.Leszek Zych/Polityka Tadeusz Żak ma opinię bardzo wiarygodnego stacza. I cechy osobowościowe niezbędne do stania.

Obecnie jest tak źle, że Tadeusz Żak ledwo wyrabia się z przyjmowaniem zleceń na stanie. Z rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia wynika, że mamy najdłuższe kolejki do lekarzy w Europie. W kalendarzu ma już zabukowane terminy z miesięcznym wyprzedzeniem. Klientów jest tylu, że – aby nie przemęczać nóg – kupił kijki nordic walking i zrobił dwudniowy kurs z kijków. Bo Żak ma 130 cm wzrostu, idąc w kolejkę, musi wydrobić więcej kroków.

Stoi profesjonalnie. Ma w plecaku rozkładany stołeczek do spania podczas stania, termos z kawą/herbatą oraz wizytówki. Na grzbiecie plecaka zamontował nieprzemakalny szyld fosforyzujący: „STACZ KOLEJKOWY, REJESTRACJA DO LEKARZY SPECJALISTÓW, TEL.”. Żak przestał już kilka reform w służbie zdrowia. Ma opinię bardzo wiarygodnego stacza. I cechy osobowościowe niezbędne do stania.

Po pierwsze: wytrzymałość

Jest piątek, 9 rano. Dopiero co Tadeusz Żak zszedł z 30-godzinnego stania (ze środy na czwartek stał w kolejce do ortopedy, w czwartek już nie schodził, tylko stanął do neurochirurga i onkologa), a tu wpadają nowe zlecenia: panie Tadku, do urologa. Najszybciej. Tadeusz ślini palce, kartkując terminarz.

Usługa Żaka jest zgodna z prawem. Zapisu chorego do lekarza może dokonać osoba trzecia. Mowa o przyjęciach spod okienka, na numerki wydawane na bieżący dzień, limitowane przez NFZ dla kilku pierwszych osób z kolejki.

W 2005 r. Żak stracił większość rejonów w Tarnowie z powodu wejścia w życie nowych systemów rejestracji. Przyjęcia spod okienka zmieniono na terminowe, co miało usprawnić i służbę, i zdrowie. Poprawa polega na tym, że chory może telefonicznie wstawić się na termin. Ale te, też limitowane przez NFZ, wyczerpują się szybko.

Polityka 23.2013 (2910) z dnia 04.06.2013; Kraj; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Przychodzi Tadzio do lekarza"
Reklama