Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie ma tylu Niemców

Niemiecki urząd statystyczny Destatis długo opracowywał wyniki powszechnego spisu ludności według stanu z 9 maja 2011 r., ale gdy już je opublikował, zapachniało sensacją. Takie spisy to wymóg unijny, a akurat Niemcy od dawna się nie liczyli; w przedzjednoczeniowym RFN – od 1987 r., a w dawnej NRD – nawet od 1981 r. No i teraz okazało się, że Niemców jest o 1,5 mln mniej, niż się wydawało: nie 81,7 mln, lecz ledwie 80,2. Stało się tak głównie za sprawą przeszacowanej liczby cudzoziemców mieszkających w Niemczech (nieposiadających niemieckiego paszportu). Przyjmowano, że jest ich 7,3 mln, a ze spisu wyszło, że 6,2 mln.

Wyszło też przy okazji, że co piąty Niemiec ma zagraniczne korzenie. Te 15 mln obywateli to, według definicji, wszyscy imigranci po 1955 r. oraz ci, których przynajmniej jedno z rodziców było takim imigrantem. W Hamburgu obce korzenie ma 27,5 proc. populacji, a w Berlinie – 23,9. Także co piąty Niemiec ma ponad 65 lat, akurat ta grupa będzie systematycznie rosnąć. Jeśli chodzi o kwestie wiary, 66,8 proc. deklaruje się jako chrześcijanie, 10,5 proc. – jako ateiści, a tylko 1,9 proc. – jako wyznawcy islamu. To dużo mniej niż szacunkowe 5 proc., ale pewnie wielu skorzystało z prawa do odmowy podawania takiej informacji.

34 tys. Niemców żyje w zarejestrowanych związkach tej samej płci, 60 proc. z nich to związki dwóch mężczyzn. Mają 5700 dzieci, większość z nich wychowują dwie kobiety.

Polityka 23.2013 (2910) z dnia 04.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną